Terier czeski

.

Opis rasy

Terier czeski to popularna rasa psów uznawana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Jest to inteligentny i czujny pies o silnym charakterze, wywodzący się ze Środkowej Europy.

Wygląd

Terier czeski jest zazwyczaj biały lub szary, ma krótką, gęstą sierść i ciekawy, łagodny wyraz twarzy. Jest zwarty, mocny i wysoko osadzony. Długość ciała jest zazwyczaj około 40 cm, a waga około 8-9 kg.

Zachowanie i charakter

Terier czeski jest uważany za lojalnego, odważnego i inteligentnego psa. Są one szczególnie przywiązane do swoich właścicieli i są skłonne uczyć się szybko. Teriery czeskie są także bardzo czujne i uważne – często ostrzegają swoich opiekunów o zbliżających się zagrożeniach lub nieoczekiwanych wydarzeniach.

Pielęgnacja

Terier czeski jest łatwy w pielęgnacji. Wskazane jest regularne szczotkowanie, aby utrzymać jego sierść w dobrej kondycji. Ze względu na jego mały rozmiar, teriery czeskie są wygodne w pielęgnacji.

Ile żyje i na co choruje

Teriery czeskie mają tendencję do dłuższego życia – średnie oczekiwana długość życia to 12-14 lat. Niestety, cierpią na choroby typowe dla wielu innych psów, w tym dysplazję stawów biodrowych, długowieczność oczu i inne.

Szczeniaki i hodowla

Hodowcy teriera czeskiego są zazwyczaj skrupulatni w doborze szczeniąt i zapewniają, że rodzice szczeniaków mają wszystkie wymagane dokumenty i badania. Szczeniaki potrzebują starannego wychowania, aby wypełnić swoje potencjalne możliwości.

Cena

Teriery czeskie są dość drogie, zazwyczaj kosztują od 500 do 1500 dolarów amerykańskich. Cena zależy od doświadczenia hodowcy, wieku szczeniaka i jego rodziców.

Historia rasy

Terier czeski pochodzi z południowych Czech i był używany jako pies myśliwski, wierny i czujny pies obronny. Postrzegano je również jako psy towarzyszące dla członków rodzin szlacheckich.

Dla kogo

Terier czeski jest doskonałym psem dla ludzi z aktywnymi życiami, którym zależy na lojalnym i wesołym przyjacielu. Są one dość łatwe w szkoleniu i idealne dla osób o ograniczonej ilości miejsca, ponieważ potrzebują mało miejsca do ćwiczeń.

Ciekawostki

Terier czeski jest wiodącym psem w konkursach agility, które polegają na pokonywaniu przeszkód. Mają one również tendencję do pływania, więc te psie lubią zabawy z wodą.

Popularne imiona

Terier czeski może mieć wiele popularnych imion, w tym Max, Daisy, Charlie, Molly, Bella, Coco i wiele innych.

Czego nie może jeść

Terier czeski powinien unikać pokarmów zawierających kofeinę, czekoladę, alkohol, niektóre rodzaje orzechów, grzyby i pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta teriera czeskiego powinny otrzymywać specjalnie przygotowane karmy dla szczeniąt, która zapewni im wszystkie składniki odżywcze potrzebne do zdrowego i zrównoważonego wzrostu. W miarę wzrostu szczeniak powinien być przestawiany na karmy dla dorosłych, aby zapewnić mu odpowiednie odżywianie.