Pixie bob


Opis rasy

Kot Pixie Bob to rasa krótkowłosego kota domowego o silnym, ciałem o nietoperzowych kształtach. Gryzoń bobcat z Ameryki Płn. jest jego naturalnym przodkiem. Koty Pixie Bob mają szerokie policzki, wyrazistą, szeroką twarz i mocne, grube kończyny. Ogon kota tej rasy jest długi i ma na końcu zausznik. Na przednich łapach koty Pixie Bob mają pięć palców, na tylnych – cztery.

Wygląd i charakterystyka

Koty Pixie Bob są bardzo muskularne i masywnie zbudowane. Ich sierść jest krótka, gładka i skośna, kolorystyka może być różnorodna. Koty tej rasy mają mocne szczęki i silne gardło. Uszy są duże i trójkątne. Oczy kota są duże i szeroko rozstawione, mają też mocne brwi.

Zachowanie i charakter

Koty Pixie Bob są bardzo towarzyskie i serdeczne. Uwielbiają się bawić i prowokować. Są energiczne, nawet w starszym wieku. Kochają zabawy zdobywania i szukania. Są bardzo przywiązane do swojego właściciela i jego rodziny. Uwielbiają się przytulać i są bardzo czułe.

Pielęgnacja

Koty Pixie Bob są wyjątkowo łatwe w pielęgnacji i nie wymagają wiele pracy, jeśli chodzi o sierść. Należy go myć raz na dwa miesiące, a także codziennie czesać szczotką o długich włoskach. Koty tej rasy powinny również regularnie wizytować u weterynarza w celu monitorowania stanu zdrowia.

Ile żyje i na co choruje

Koty Pixie Bob żyją zwykle od 8 do 12 lat. Jeszcze dłużej mogą żyć, jeśli są zdrowe. Koty tej rasy są podatne na choroby oczu i serca, a także na chorobę FIP.

Szczeniaki i hodowla

Koty Pixie Bob są szczeniętami od 4 miesiąca życia. Zostają odsprzedane po osiągnięciu 12 tygodni. Muszą być odrobaczone i szczepione. Prawdziwe koty Pixie Bob można kupić jedynie w certyfikowanej hodowli.

Cena

Koty Pixie Bob są rasą drogą, która kosztuje od 1 000 do 2 000 dolarów. Cena zależy również od cech indywidualnych, takich jak: linia hodowlana, płeć, umaszczenie i wiek.

Historia rasy

Pierwotnymi przodkami kotów Pixie Bob były koty bobcat zamieszkujące Amerykę Płn. Ta rasa została opracowana w latach 80. XX wieku i oficjalnie uznana w 1995 roku.

Dla kogo?

Koty Pixie Bob są idealne dla wszystkich rodzajów rodzin. Te koty są bardzo towarzyskie i uwielbiają się bawić, dlatego lubią dzieci. Dla osób samotnych te koty również będą doskonałym towarzyszem.

Ciekawostki

Koty tej rasy bardzo lubią wodę i uwielbiają kąpiele. Mają również silny instynkt drapania. Są uważane za najbardziej towarzyskie z wszystkich ras kotów.

Popularne imiona

Popularne imiona dla kotów Pixie Bob to: Rudy, Leo, Luna, Bella, Simba, Jack, Coco, Ginger, Max, Toby, Mel, Tiger i Lucy.

Czego nie może jeść

Koty tej rasy powinny unikać produktów zawierających cukier, tłuszcze trans i ciastka. Należy również unikać przekąsek dla ludzi i stosować żywność przeznaczoną specjalnie dla kotów.

Żywienie szczeniąt

Kocięta tej rasy powinny być karmione 4–6 razy dziennie. Ich dieta powinna składać się z wysokiej jakości karmy dla kociąt, wzbogaconej o suplementy witamin i minerałów.