Płochacz holenderski

Opis rasy

Płochacz holenderski jest typem wyżła uzyskanym w wyniku krzyżowania wyżła włoskiego z innymi nieznanymi rasami. Ta niska, ale silna rasa jest bardzo aktywna i przezroczysta. Płochacz holenderski może osiągać od 18 do 21 cali wysokości w kłębie i ważyć od 35 do 50 funtów.

Wygląd

Płochacz holenderski ma gęstą sierść w kolorze szarym lub brązowym z białymi znaczeniami na pieczy, szyi, brzuchu, klatce piersiowej i kończynach. Ma gęste oczy, krótki pysk i szeroki nos, wyrazisty i okrągły. Ogon jest długi i wysoko noszony.

Zachowanie i charakter

Płochacz holenderski jest aktywny i energiczny, bardzo oddany i lojalny wobec swego właściciela. Ta inteligentna rasa ma kaprysny charakter i może być bardzo niecierpliwa. Raczej nie lubi obcych i potrafi być nieufna wobec nich, dlatego ważne jest, aby go wcześnie socjalizować.

Pielęgnacja

Płochacz holenderski jest odporny na warunki atmosferyczne, dlatego nie wymaga wiele pielęgnacji. Jego gęsta sierść powinna być szczotkowana dwa razy w tygodniu, aby zapobiec oklapnięciu i pozbyć się martwych włosów. Ucho i oczy muszą być czyste i bez ropnego wycieku. Ząbki i pazury muszą być utrzymane pod kontrolą.

Ile żyje i na co choruje

Płochacz holenderski jest rasą zdrową i żyje od 12 do 15 lat. Istnieje kilka problemów zdrowotnych, na które powinny być zwracane uwagi, w tym alergie skórne, wypadanie sierści, zapalenie oczu i odwodnienie.

Szczeniaki i hodowla

Płochacz holenderski jest rasą stosunkowo rzadką i ciężką do zdobycia. Można je znaleźć jedynie w renomowanych hodowlach. Szczenięta powinny być oddawane do nowego domu, gdy mają 8-10 tygodni.

Cena

Cena wyżła holenderskiego zależy od jego hodowli, umaszczenia i dostępności. Można je kupić za około 600-900 USD.

Historia rasy

Płochacz holenderski pochodzi z Holandii, gdzie został stworzony przez hodowców, aby pomóc polować na kaczki. Były pierwotnie używane w celu wyganiania łabędzi, a później stały się popularnymi psami wielu właścicieli.

Dla kogo

Płochacz holenderski jest idealny dla aktywnych rodzin, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu. Jego kapryśny charakter nie jest idealny dla początkujących właścicieli psów.

Ciekawostki

Płochacz holenderski jest przezroczysty – może dostrzec położenie ptaków bardziej dokładnie niż inne rasy. Jest również znany z tego, że potrafi nawet unosić się w powietrzu, aby dostać się do ptaków w rzece.

Popularne imiona

Popularne imiona dla Płochacza holenderskiego to Ginger, Duke, Max, Daisy, Daisy i Oscar.

Czego nie może jeść

Płochacz holenderski powinien unikać karmienia mięsem o niskiej jakości, cukru, słodyczy, produktów spleśniałych, produktów przetworzonych i żywności dla ludzi.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta Płochacza holenderskiego powinny być karmione świeżym mięsem, owsem, warzywami i owocami. Jak w przypadku wszystkich szczeniąt, należy dostarczyć im odpowiednią dawkę witamin i minerałów.