Opis rasy: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Wyżeł słowacki szorstkowłosy jest słowacką rasą psa, która najprawdopodobniej powstała w 1660 roku. Jest to jeden z pierwszych francuskich psów, który miał służyć jako stróżujący pies myśliwski. Wyżeł słowacki szorstkowłosy ma przeciętny wzrost i umiarkowaną masę ciała. To wesołe stworzenie ma intensywny, krótki, mocny i gęsty sierść, z którego jednak nie musi być czyszczona codziennie.
Wygląd: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Wyżeł słowacki szorstkowłosy jest mniejszym psom. Jego średnia waga wynosi od 18 kg do 24 kg, a wysokość wynosi od 52 cm do 64 cm. Ma głębokie, masywne i czarne oczy, a uszy są stosunkowo małe i stoją na jego czole. Jego sierść jest charakterystycznie twarda i szorstka, a na końcach jego ogonu i ramionach znajdują się odstające włosy. Jego ogon jest zazwyczaj wyprostowany i ma naturalny czubek.
Zachowanie i charakter: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Ten pies jest zazwyczaj żywy i energiczny. Potrafi się bawić, ale nie jest nadmiernie aktywny ani domagający. Jest skłonny do wyładowania swojej energii poprzez piesze wędrówki i uprawianie sportów wodnych. Jest przyjazny wobec ludzi i innych psów, ale może nieco przesadzić z swoją akceptacją i nie będzie dobrze czuł się w obecności przyjezdnych.
Pielęgnacja: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Pielęgnacja Wyżła słowackiego szorstkowłosego jest bardzo prosta. Jego sierść wymaga czyszczenia co drugi tydzień, przy użyciu specjalnej szczotki. Jego uszy również wymagają regularnej kontroli, aby upewnić się, że nie ma w nich nadmiaru kurzu i piasku. Jego pazury regularnie powinny być skracane lub lekko przycinane.
Ile żyje i na co choruje: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Wyżeł słowacki szorstkowłosy jest z reguły zdrowy, ale ma skłonność do niektórych problemów zdrowotnych, takich jak dysplazja stawów biodrowych, skręt żołądka i alergie skórne. Średnia długość życia tego psa wynosi od 12 do 15 lat.
Szczeniaki i hodowla: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Miłośnicy tej rasy będą zachwyceni szczeniakami Wyżła słowackiego szorstkowłosego. Są one urocze, żywe i energiczne. Szczeniaki powinny być wychowywane w odpowiednich warunkach, a dorosłe psy regularnie szkolone, aby uniknąć niepożądanych zachowań. Wyżeł słowacki szorstkowłosy jest często hodowany w celu hodowli myśliwskiej lub towarzyskiej.
Cena: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Pies Wyżeł słowacki szorstkowłosy kosztuje około 500-1000 dolarów, w zależności od linii hodowlanej.
Historia rasy: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Historia rasy Wyżła słowackiego szorstkowłosego jest bardzo bogata. Rasa ta powstała pierwotnie w 1660 roku we Francji i szybko rozprzestrzeniła się w całej Europie, gdzie była używana jako pies myśliwski. Z biegiem czasu zyskał na popularności także jako pies towarzyszący.
Dla kogo: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Wyżeł słowacki szorstkowłosy jest idealnym towarzyszem dla każdego, kto ceni sobie aktywne i energiczne towarzystwo. Jest to pies, który będzie miał idealne dopasowanie dla osób, które szukają długotrwałego i wiernego przyjaciela.
Ciekawostki: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Wyżeł słowacki szorstkowłosy jest zdolny do wspinania się po drzewach i wykonywania ogromnych skoków. Lubi też biegać za samochodem, jeździć na rolkach i na jednośladzie motorowym. To ludzkie stworzenie ma skłonność do nawiązywania silnych więzi z dziećmi i był używany jako pies terapeutyczny.
Popularne imiona: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Najpopularniejsze imiona dla tej rasy to: Rocky, Jack, Tigger, Daisy, Connor, Shadow, Buddy, Bailey, Cooper, Duke, Roxy, Max, Charlie, Molly, Sophie i Jazz.
Czego nie może jeść: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Niektóre produkty spożywcze są szkodliwe dla psa Wyżła słowackiego szorstkowłosego i należy trzymać się z daleka od nich. Przede wszystkim zwierzę nie powinno jeść czekolady, winogron, śliwek, orzechów włoskich, słonecznika i soli. Część tych produktów może prowadzić do ostrej choroby, a część do poważnych problemów zdrowotnych.
Żywienie szczeniąt: Wyżeł słowacki szorstkowłosy
Szczeniaki Wyżła słowackiego szorstkowłosego powinny spożywać dobrej jakości karmę i dostawać odpowiednią porcję białka. W celu uzyskania optymalnego wyniku dieta powinna składać się z wysokiej jakości witamin i wapnia oraz zrównoważonej ilości błonnika. Ilość żywności powinna być ściśle określona przez weterynarza.