Wyżeł pirenejski

Opis rasy

Wyżeł pirenejski jest starożytną rasą psów, która pochodzi z północnych wyżyn gór Pirenejów. Są one oddane i wierne swoim opiekunom, a także inteligentne, aktywne i urocze. Wyżły te pozostają na dobrej wierze z dziećmi i są dobrze znane z ich zdolności do pracowania i myślistwa. Są niezależne, a zarazem towarzyskie, bez przesady.

Wygląd

Wyżły te są średnich rozmiarów i mają spłaszczony podbródek, który można porównać do kota. Ich sierść jest gęsta, twarda i gładka, ale nie przylega do ciała. Na szyi, plecach, grzbiecie i uszach psy tej rasy zazwyczaj mają czarną lub brązową maskę. Ich oczy są duże i mają rudo-brązowy kolor. Pies ten ma głęboki i krępy kształt ciała.

Zachowanie i charakter

Wyżły pirenejskie są wytrzymałe i silne, ale i delikatne i subtelne. Są inteligentne, towarzyskie i bardzo oddane swoim rodzinom. Są ciekawskie i pełne energii, więc potrzebują sporych porcji aktywności fizycznej. Są dobrze znane ze swojego zapału do węszenia, ścigania zwierząt i pracowania.

Pielęgnacja

Wyżły pirenejskie są łatwe w pielęgnacji. Ich gruba i twarda sierść wymaga sporadycznego szczotkowania i czesania, aby usunąć martwe włosy i utrzymać skórę i sierść psa w czystości. Powinny być szczotkowane raz lub dwa razy w tygodniu. Psy tej rasy wymagają długich spacerów co najmniej dwa razy dziennie.

Ile żyje i na co choruje

Wyżły pirenejskie żyją średnio od 10 do 15 lat. Moga być narażone na choroby skóry, nerek, uszu, oczu i choroby układu pokarmowego. Nigdy nie należy pozostawiać psa bez kontroli, gdyż może on cierpieć na alergie pokarmowe.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki wyżła pirenejskiego są bardzo energiczne i aktywne. Przed zakupem należy zapoznać się z historią hodowli, a także zdrowiem rodziców szczeniaka. Hodowcy powinni być w stanie dostarczyć informacje o rodowodzie, a także samym psykowi i jego rodzicom.

Cena

Wyżły pirenejskie są drogie. Cena szczeniaka może wynosić od 800 do 1000 dolarów lub więcej. Ceny są różne na różnych rynkach i w różnych krajach. Cena zależy od pochodzenia, koloru szczeniaka, a także od hodowcy.

Historia rasy

Wyżły pirenejskie pochodzą z północnych gór Pirenejów. Były powszechnie używane w wiejskiej Hiszpanii jako psy myśliwskie i stróże. Używano ich również do polowań na wszystko, od szczurów po lisy. Do dziś są używane jako psy myśliwskie, ale także jako psy rodzinne i towarzyskie.

Dla kogo

Wyżły pirenejskie są idealne do każdego rodzaju rodziny. Są bardzo towarzyskie, uwielbiają dzieci i szybko się uczą. Najlepiej sprawdzą się uświadomionych ludzi, którzy mają czas i cierpliwość potrzebną do szkolenia i pielęgnacji psa.

Ciekawostki

Wyżły pirenejskie są znane z ich zdolności do śpiewania. Uwielbiają śpiewać, jeśli są prawidłowo szkolone i odpowiednio zachęcane. Są również znane z chodzenia na skróty, które pozwalają im uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Popularne imiona

Popularne imiona dla psów tej rasy to Max, Bella, Luna, Milo, Buddy, Daisy, Charlie, Sophie, Lucy, Tucker, Cooper i Rocky.

Czego nie może jeść

Nie wszystko, co jest dostępne dla nas, jest odpowiednie dla psów. Wyżły pirenejskie powinny unikać pokarmów takich jak szczaw, czekolada, owoce cytrusowe, cebula i czosnek. Ponadto należy unikać podawania swoim psom mięsa, które nie zostało poddane obróbce termicznej.

Żywienie szczeniąt

Prawidłowe żywienie szczeniaka jest bardzo ważne. Dieta szczeniaka powinna być bogata w ważne witaminy, minerały, białka i składniki odżywcze, które pomogą w prawidłowym wzroście i rozwoju. Szczenięta powinny otrzymywać pełnoporcjowe jedzenie dla szczeniąt, które zawiera składniki odżywcze, witaminy i minerały niezbędne do zdrowia i dobrego samopoczucia.