Wyżeł hiszpański z Burgos


Opis rasy

Wyżeł hiszpański z Burgos (znany również jako „Viejo de Burgos” lub „Burgos Pointer”) jest częścią rodziny wszystkich wyżłów użytkowych. Jest to duża, denerwująca rasa o zrównoważonym charakterze. Wyżeł hiszpański z Burgos jest znany z zaangażowania w polowanie, a ich pewne zachowanie i wytrwałość czynią go idealnym do polowania na ptaki.

Wygląd

Wyżeł hiszpański z Burgos jest silnym, atletycznym psem o lekko krótkiej sierści. Sierść jest zazwyczaj brązowa z białymi znaczeniami na głowie, brzuchu, kończynach i ogonie. Mają silny i stosunkowo szeroki kufa i duże uszy. Są nieco dłuższe niż wysokość w kłębie i szacuje się, że mają od 56 do 63 cm.

Zachowanie i charakter

Wyżeł hiszpański z Burgos jest inteligentny, cierpliwy i uparty. Są przyjacielskie, towarzyskie, energiczne i wytrzymałe i mają silny instynkt polowania. Są dobrzy stróże i dla swoich właścicieli są zabawne i zawziętym przyjacielem.

Pielęgnacja

Wyżeł hiszpański z Burgos ma krótką i gęstą sierść i wymaga minimalnej pielęgnacji. Wystarczy go czasami czesać, aby utrzymać jego sierść w dobrym stanie. Powinny być regularnie kąpane co niewiele więcej niż jedno lub dwa razy w roku.

Ile żyje i na co choruje

Średnia długość życia Wyżła hiszpańskiego z Burgos to około 12-14 lat. Choroby z którymi mają do czynienia to: dysplazja stawów biodrowych, problemy z wzrokiem, uszkodzenia nerwów, padaczka i wysokie ciśnienie krwi.

Szczeniaki i hodowla

Szczenięta Wyżła hiszpańskiego z Burgos są zazwyczaj aktywne, inteligentne i wrażliwe. Hodowlę psów tej rasy należy traktować poważnie, a wybór potomstwa powinien być poprzedzony starannymi kontrolami.

Cena

Cena szczeniaka Wyżła hiszpańskiego z Burgos zależy od jego płci, chorób genetycznych, rodowodu, a także od hodowcy. W zależności od tych czynników cena może wynosić od 500 do 1500 dolarów.

Historia rasy

Wyżeł hiszpański z Burgos został wyhodowany w XV wieku w Hiszpanii i był używany jako pies polowy. Jego nazwa pochodzi od miasta Burgos w Hiszpanii. W latach 50. XX wieku rasa była bliska wyginięcia, ale dzięki staraniom hodowców rasa ta została przywrócona.

Dla kogo

Wyżeł hiszpański z Burgos nadaje się do właścicieli, którzy są aktywni i lubią wychodzić na spacery lub łowić. Nie są one zbyt hałaśliwe, dlatego świetnie pasują do domów z małymi dziećmi lub innymi zwierzętami.

Ciekawostki

Wyżeł hiszpański z Burgos ma wielkie serce i jest wytrwały w dążeniu do celu. Są zdolne do wykonania wielu zadań jednocześnie i pamiętają dość dobrze, jeśli są szkoleni zgodnie z psychologią behawioralną.

Popularne imiona

Popularne imiona dla Wyżła hiszpańskiego z Burgos to: Max, Rocky, Duke, Bear, Hunter, Coco, Buddy, Lily, Daisy, Sasha, Maggie, Lucy, Zeus i Chase.

Czego nie może jeść

Wyżeł hiszpański z Burgos nie powinien jeść czekolady, mięsa wieprzowego, jajek, produktów mlecznych, cebuli, czosnku, a także niektórych ziół.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta Wyżła hiszpańskiego z Burgos powinny być karmione wysokiej jakości suchą karmą dla szczeniąt lub karmą mokrą dla szczeniąt. W zależności od wieku i aktywności szczeniak powinien mieć od 4 do 6 posiłków dziennie. Jeśli je mokra karma, powinna ona być wystarczająco wilgotna, aby łatwo ją przełknąć.