Wyżeł duński

Opis rasy

Wyżeł duński to umiarkowanie aktywna rasa psów, która łatwo się uczy i szybko odnajduje się w nowych sytuacjach. Wyżły duńskie są uważane za inteligentne, wesołe, ciekawskie i przyjazne psy. Są szybkie, silne i sprawne, a ich aktywność jest łatwa do zarządzania. Wyżły duńskie są zazwyczaj lojalne, ofiarnie i czułe w stosunku do swoich właścicieli.

Wygląd

Wyżeł duński ma średniej wielkości, krótkie ciało o szczupłych kościach. Ich sierść jest krótka, gładka i wyjątkowo lśniąca. Mogą mieć kilka kolorów, w tym czarny, szary, brązowy, biały, rudy i inne mieszanki. Mają długą szczecinę na szyi, czasami nazywają ją także „kołnierzem”. Ich głowy są średniej wielkości, mają długie uszy i mocno zaznaczone oczy.

Zachowanie i charakter

Wyżeł duński jest bardzo przyjazny i towarzyski, a także doskonały stróż. Uwielbiają ludzi i nie wahają się przed okazywaniem uczuć. Jest to rasa bardzo emocjonalna i szybko reaguje na nowe bodźce. Wyżeł duński jest również zazwyczaj dość samodzielny, a jednocześnie bardzo zaawansowany, jeśli chodzi o uczenie się i wykonywanie poleceń.

Pielęgnacja

Pielęgnacja wyżła duńskiego jest stosunkowo prosta, ponieważ ma krótką sierść, która nie wymaga specjalnego szczotkowania. Ale powinniśmy okresowo czesać jego szatę, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu. Musimy również regularnie kontrolować stan ich uszu i zębów oraz okresowo je czyścić.

Ile żyje i na co choruje

Wyżeł duński może żyć od 12 do 16 lat, w zależności od jakości ich utrzymania. Chociaż są zazwyczaj silne i zdrowe, mogą chorować na choroby oczu i choroby kręgosłupa. Musimy również uważnie obserwować ich uszy, pazury i dziąsła, aby upewnić się, że są w dobrym stanie.

Szczeniaki i hodowla

Wyżły duńskie są zazwyczaj zdrowe i tworzą szczęśliwe, spokojne rodziny. Hodowcy powinni zadbać, aby ich rodzice byli w dobrym stanie zdrowia, aby zapobiec wadom wrodzonym u szczeniąt. Hodowcy powinni również szkolić szczenięta, aby były odpowiednio przygotowane do życia z nowymi rodzicami.

Cena

Ceny szczeniąt Wyżła duńskiego zależą od wielu czynników, w tym wieku, pochodzenia hodowli, zdrowia i temperamentu. Ceny mogą się różnić w zależności od hodowcy, ale zazwyczaj wynoszą około 1000-1500 dolarów.

Historia rasy

Wyżeł duński ma swoje korzenie w starożytnych rasach psów Gończych. Jego przodkowie byli hodowani w Niemczech, Szwecji i Danii od XVI wieku, a ponieważ był bardzo przydatny dla myśliwych, szybko zyskał popularność. W latach 60. XX wieku Wyżeł duński został wprowadzony do Stanów Zjednoczonych i szybko został powszechnie zaakceptowany.

Dla kogo

Wyżły duńskie są doskonałym wyborem dla właścicieli, którzy szukają towarzyskiego, aktywnego i kochającego psa. Samotne osoby i rodziny z dziećmi mogą również cieszyć się z dobrego towarzystwa z Wyżła duńskiego. Chociaż są to przede wszystkim psy rasowe, często są również wykorzystywane w domach opieki lub jako psy przewodniki.

Ciekawostki

Wyżeł duński jest częstym gościem w kinie i telewizji. Gościł w wielu programach, w tym w serialu „Lassie” i wielu innych produkcjach filmowych i telewizyjnych. Wyżły duńskie są również znane z ich zdolności do współpracy z ludźmi – często wykorzystywane są jako psy terapeutyczne.

Popularne imiona

Popularne imiona dla Wyżła duńskiego to m.in. Max, Daisy, Buddy, Rocky, Lucy, Maggie, Bailey, Bella, Sophie, Jack i Molly.

Czego nie może jeść

Należy unikać podawania Wyżłowi duńskiemu niektórych produktów spożywczych, ponieważ mogą one być szkodliwe dla nich. Przede wszystkim należy unikać podawania im czekolady, cebuli, czosnku, korzonków i roślin strączkowych ze względu na zawartość toksycznych składników.

Żywienie szczeniąt

Żywienie szczeniąt Wyżła duńskiego może wymagać więcej uwagi niż ich dorosłych odpowiedników. Szczenięta potrzebują dobrej jakości pożywienia, aby się zdrowo rozwijać i prawidłowo wzrastać. Do żywienia szczeniąt można stosować także specjalne karmy dla szczeniąt, aby zapewnić im najlepszą możliwą dietę.