Puli

.

Opis rasy

Pies rasy PULA to pies rodzinny, pochodzący z Polski. Jest to większy pies, mierzący od 50 do 60 cm w kłębie i ważący od 20 do 30 kg. PULA jest przedstawicielem podgrupy psów typu samojedów, o jasnej sierści i białym pyszczku. Charakteryzuje ją mocna, odporna i szybko rosnąca sierść, dzięki której jest idealnym psem do mieszkania w mieście, do opieki przy dzieciach i do pracy w podkoszarowaniu.

Wygląd

PULA ma długą, prostą sierść, która pasuje do jej silnego, muskularnego ciała. Oczy są szeroko rozstawione, z charakterystycznym błękitnym odcieniem, a nos czarny i niebieski. Uszy są nisko osadzone i płaskie. Ogon jest silny i długi, zazwyczaj noszony na grzbiecie.

Zachowanie i charakter

PULA jest żywiołowym i towarzyskim psem, który jest bardzo przywiązany do swojej rodziny. Jest inteligentny i chętnie się uczy, dlatego łatwo przystosuje się do różnych sytuacji. Niestety, nie nadaje się do bycia stróżem, ponieważ nie jest zbyt zabawny w tej roli.

Pielęgnacja

Dzięki gęstej sierści pielęgnacja PULY jest łatwa i nie wymaga dużo czasu. Sierść trzeba regularnie czesać, aby zapobiec odkładaniu się podszerstka i zapobiec utracie sierści. Należy również pamiętać o regularnym kąpaniu.

Ile żyje i na co choruje

PULA to pies żyjący do 14 lat. Zwykle nie choruje i nie jest skłonna do chorób. Należy jednak pamiętać o stałej opiece weterynaryjnej, aby wykluczyć i wspomóc leczenie chorób serca, oczu i stawów.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki PULY są aktywne i urocze. Lubią się bawić i mają bardzo dobry temperament. Pula jest zazwyczaj zarejestrowana w kilku hodowlach, ale nadal nie jest popularna i trudno ją znaleźć na rynku.

Cena

Szczeniaki PULY należą do droższych ras psów, kosztując zwykle od 1000 do 2000 zł. Cena zależy jednak od hodowcy i od tego, jak dobry jest dany szczeniak.

Historia rasy

PULA jest starą rasą psów, która pochodzi ze Środkowej i Wschodniej Europy. Od dawna służył jako pies myśliwski i wyżły, a także jako pieseł towarzyszący rodzinom. Obecnie jest popularny jako pies rodzinny.

Dla kogo?

PULA jest idealnym psem rodzinnym dla każdej osoby lub rodziny, która lubi spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. PIES jest również dobrym wyborem dla ludzi ceniących inteligentne i towarzyskie zwierzęta, które nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji.

Ciekawostki

PULA jest znana z zimowych wycieczek śnieżnych, które polscy psiarze nazywają „łyżwiarskimi”. Jak się okazuje, PULA lubi mroźny klimat i śnieg, a jej sierść chroni ją przed niskimi temperaturami.

Popularne imiona

Popularne imiona dla PULY to: Bartek, Borys, Błażej, Emilia, Kuba, Lena, Maja, Mikołaj, Natalia, Piotr, Ryszard i Zuzanna.

Czego nie może jeść

PULA powinna unikać produktów zawierających kukułkę, czekoladę, orzeszki ziemne i inne środki spożywcze, które są szkodliwe dla psów. Jeśli PULA spożyje jeden z tych produktów, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.

Żywienie szczeniąt

Szczeniaki PULY wymagają specjalnej diety i odpowiedniego żywienia, które zapewnią im większość niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jedzenie powinno składać się głównie z pełnowartościowych białek zwierzęcych, takich jak drób, jajka czy ryby, a także z warzyw i produktów pełnoziarnistych.