Polski spaniel myśliwski

Opis rasy

Polski Spaniel Myśliwski jest średniej wielkości psem, który powstał w Polsce w XIX wieku. Jest przyjacielskim, żywym, szybkim psem, który jest silnie skoncentrowany na ludziach, a jego przyjacielski temperament czyni go doskonałym towarzyszem dla właścicieli i ich rodzin. Jest wesołym i energicznym psem, nadającym się zarówno do rodzinnej jak i sportowej aktywności. Przy odpowiednim treningu i socjalizacji, ten pies ma duży potencjał, by być doskonałym partnerem życiowym.

Wygląd

Polski Spaniel Myśliwski jest średniej wielkości psem, o długiej, gęstej sierści, która może być lśniąco czerwona, lub od ciemnobrązowej do czerwonobrązowej. Jego włosy są miękkie i jedwabiste, a jego pysk i nos są czarnymi lub brązowymi. Typowa długość sierści jest obecnie około trzydzieści centymetrów w kłębie, z szarą szatą z zabarwieniem czarnej maski wokół oczu. Do Polskiego Spaniela Myśliwskiego należy krótkowłosa odmiana, która posiada krótką, gęstą sierść i jest trochę mniejsza od odmiany długowłosej.

Zachowanie i charakter

Polski Spaniel Myśliwski to wyjątkowy pies o wyjątkowym charakterze. Przez naturę, jest zabawny, odważny, energiczny i bardzo przywiązany do swojego właściciela. To także bardzo silny stróż, który lubi patrolując swoje terytorium. Jest on również inteligentny, łatwy w uczeniu i chętnie przyjmuje treningi. Potrafi się skupić na swoich właścicielach i jest dość towarzyski i ciekawski.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Polskiego Spaniela Myśliwskiego wymaga regularnych sesji szczotkowania, aby utrzymać zdrowy wygląd i zdrowe futro. Przynajmniej raz w tygodniu należy użyć odpowiedniej szczotki i rozczesać sierść psa. Należy również pamiętać, aby regularnie czyszczyć uszy i okolice oczu psa. Krótkowłosa odmiana będzie potrzebowała mniej pielęgnacji niż odmiana długowłosa.

Ile żyje i na co choruje

Polski Spaniel Myśliwski jest w stanie żyć od 12 do 14 lat w dobrych warunkach. Zaleca się regularne wizyty u weterynarza w celu zminimalizowania ryzyka różnych infekcji i chorób, które mogą się pojawić. Może być narażony na takie choroby jak dysplazja stawów biodrowych, skręt ogona i zapalenie uszu. W niektórych przypadkach może cierpieć również na epilepsję i chorób nerek.

Szczeniaki i hodowla

Szczenięta Polskiego Spaniela Myśliwskiego są bardzo energiczne i energiczne, a ich wesołe usposobienie i aktywność widoczne są już w wieku szczenięcym. Szczeniaki będą potrzebowały dużo zabawy i treningu, aby nauczyć się przyzwoitych zachowań. Są doskonałym towarzyszem dla właściciela, który szuka zwierzaka na bardzo długi czas. Hodowcy powinni skupić się na zdrowiu szczeniąt, aby upewnić się, że są one wolne od skłonności do chorób i dysplazji stawów biodrowych.

Cena

Cena szczeniaka Polskiego Spaniela Myśliwskiego waha się od 1000 do 2000 zł. Cena zależy od regionu, doświadczenia hodowcy, rodowodu szczeniaka, pochodzenia, rasy i płci psa. Cena szczeniaka z rodowodem będzie wyższa niż zwykłe szczeniaki.

Historia rasy

Pochodzenie Polskiego Spaniela Myśliwskiego można śledzić aż do XIX wieku, kiedy to był używany jako pies myśliwski, do gonienia ptaków. Pies ten jest prawdopodobnie krzyżówką kilku innych ras, w tym Czeskiego Gończego, a także psów wyżłowych. W 1930 roku został zarejestrowany jako rasa przez Polskie Towarzystwo Kynologiczne. Od tego czasu, to uwielbiana przez wszystkich rasa psów, która jest szczególnie popularna w Polsce.

Dla kogo

Polski Spaniel Myśliwski to pies dla kogoś, kto szuka energicznego, ciepłego i troskliwego towarzysza. Ten pies będzie doskonałym partnerem dla każdego, od osób aktywnych do tych, którzy wolą spokojniejsze zajęcia. Ten pies nadaje się również do rodzin z dziećmi, ponieważ jest bardzo przyjaźnie nastawiony do ludzi i innych psów.

Ciekawostki

Polski Spaniel Myśliwski uważany jest za najstarszą polską rasę. Ten energiczny i wesoły pies jest bardzo wszechstronny, ponieważ potrafi szczekać i polować na ptaki. Jest również bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, a nawet bardzo głośne miejsca.

Popularne imiona

Polski Spaniel Myśliwski jest uwielbiany przez rodziny na całym świecie i jest często przez nich nazywany. Popularne imiona dla tej rasy to Borys, Misia, Zosia, Piotrek, Zuzia, Wika, Łobuziak, Sonia, Dżem, Bronka i Kuba.

Czego nie może jeść

Polski Spaniel Myśliwski nie powinien jeść produktów zbożowych, ze względu na ich wysoką zawartość węglowodanów. Powinien również unikać czekolady, orzechów, surowych kości i produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak surowe jajka.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta Polskiego Spaniela Myśliwskiego powinny być karmione komercyjnymi, przeznaczonymi dla szczeniaków mieszankami paszowymi. Te szczenięta powinny być karmione w oparciu o wytyczne producenta. Dzienna porcja karmy powinna być dzielona na kilka posiłków w ciągu dnia, w zależności od wieku szczeniaka. Oprócz mieszanek paszowych, szczenięta powinny mieć dostęp do świeżej, czystej wody.