Owczarek czeski

.

Opis rasy

Owczarek czeski jest to typowy pies typu średniego, użytkowy pies, który pochodzi z Czech. Charakteryzuje się długą, prostą głową, która jest szeroka i lekko garbatymi uszami. Jego szata jest długa i dostojna, szeroka w kłębie i gruba na bokach. Ma duży, szeroki czarny nosek i duże, czarne oczy.

Wygląd

Owczarek czeski jest typowym psem użytkowym o wyglądzie średniej wielkości i silnym, mocnym ciele. Jego sierść jest bardzo długa, gęsta i lśniąca, może mieć odcień jasnobrązowy do ciemno brązowego. Ma wyraźnie zaznaczoną klatkę piersiową i silne, umięśnione nogi.

Zachowanie i charakter

Owczarki czeskie są bardzo dobrze radzące sobie ze stresem i są łagodne i spokojne. Mają silny instynkt przetrwania i są zazwyczaj zdyscyplinowane, posłuszne i wierne swojemu właścicielowi. Są to psy życzliwe i przyjazne, które potrafią być skupione i cierpliwe.

Pielęgnacja

Owczarek czeski wymaga regularnej pielęgnacji, aby jego sierść pozostała lśniąca i zdrowa. Powinny być szczotkowane dwa razy w tygodniu za pomocą twardszej szczotki w celu usuwania martwych włosów.

Ile żyje i na co choruje

Owczarek czeski żyje zazwyczaj od 10 do 14 lat. Są one podatne na choroby takie jak dysplazja stawów biodrowych, choroby oczu oraz alergie.

Szczeniaki i hodowla

Szczenięta Owczarka czeskiego są w szczególności silne i energiczne. Powinny one być wychowywane w pełnej odpowiedzialności i opiece randki od samego początku, aby nauczyć ich należytego zachowania i posłuszeństwa.

Cena

Cena Owczarka czeskiego zależy od rodowodu, zdrowego dziedzictwa, wieku i innych czynników. Zazwyczaj wynosi ona od 500 do 1000 dolarów.

Historia rasy

Owczarek czeski jest pochodzenia niemieckiego, które było używane do stróżowania, polowań oraz jako psy ratownicze. Psy te były początkowo zwane Psy z Chotčin, później zmieniono ich imię na Owczarka czeskiego.

Dla kogo?

Owczarek czeski jest odpowiedni dla rodzin, które lubią aktywność i są w stanie zapewnić mu niezbędne ćwiczenia i opiekę. Te psy są wyjątkowo wierne i są świetnym przyjacielem i towarzyszem.

Ciekawostki

Owczarek czeski może być wyjątkowo szybki, ponieważ może biec do 40 mil na godzinę. To psy, które uwielbiają wodę i świetnie radzą sobie w różnych warunkach.

Popularne imiona

Niektóre popularne imiona dla Owczarka czeskiego to Bella, Max, Bailey, Lucy, Daisy, Charlie, Rocky i Molly.

Czego nie może jeść?

Owczarek czeski nie powinien jeść szczawiu, czosnku, winogron, cebuli, czekolady ani nadmiernej ilości słodyczy.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta Owczarka czeskiego powinny być karmione wysokiej jakości zbilansowanym pokarmem dla szczeniąt. Szczenięta powinny otrzymywać cztery posiłki dziennie, aby utrzymać ich odpowiedni poziom energii i aktywności.