Jamnik szorstkowłosy

.

Opis rasy

Jamnik szorstkowłosy (inaczej jamnik długowłosy) jest odmianą jamnika o długim i prostym futrze. Jamnik szorstkowłosy odznacza się mądrym spojrzeniem i szlachetną, łagodną postawą. Zazwyczaj są to psy łagodne i silne, idealne jako towarzysze domowe i przyjaciele dzięki swojej wierności, odwadze i wierze w człowieka.

Wygląd

Jamnik szorstkowłosy ma szczupłą, zwartą, zaokrągloną sylwetkę, która jest wystarczająco silna, aby wykonać każdą pracę. Sierść jest prosta, gładka i miękka, a na skórze jest bardziej szorstka w dotyku. Na nogach jest krótka i gruba, a na piersi i plecach trochę dłuższa. Przy szyi jest dłuższa i bujna. Rasa jamnika szorstkowłosego ma szerokie czoło, nozdrza i nos. Oczy są okrągłe i szeroko otwarte, a ich kolor zależy od umaszczenia. Uszy są średniej wielkości, wysoko osadzone i postawione w pozycji wierzchołkowej.

Zachowanie i charakter

Jamnik szorstkowłosy ma bardzo dobry charakter i jest bardzo inteligentny. Jest posłuszny i lojalny wobec swojej rodziny, ale też lubi towarzystwo innych psów. Psy rasy jamnik szorstkowłosy są ufne i towarzyskie. Są dobre z dziećmi i nie mają tendencji do gryzienia. Są energiczne i zaradne, mówiąc krótko, są doskonałymi towarzyszami dla ludzi.

Pielęgnacja

Jamnik szorstkowłosy wymaga regularnej pielęgnacji i dbania o sierść. Futro wymaga regularnego szczotkowania raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i pozbyć się kołtunów. Najlepiej sprawdzą się szczotki i grzebienie z szerokimi zębami. Ponadto, konieczne jest regularne czesanie brzucha i okolic intymnych.

Ile żyje i na co choruje

Jamnik szorstkowłosy jest zwykle zdrową rasą, która żyje średnio od 12 do 14 lat. Najczęściej chorują jednak na choroby oczu, choroby wątroby i nerkowe oraz alergie skórne.

Szczeniaki i hodowla

Jamniki szorstkowłose są szczególnie popularne w hodowlach psów, ponieważ są łagodne, silne, inteligentne i wierne. Szczeniaki są uważane za bardzo kontaktowe, czułe i przyjazne, co sprawia, że są idealnymi towarzyszami. W dobrej hodowli znajdziesz zdrowych, socjalizowanych i dobrze naprawionych szczeniąt.

Cena

Ceny szczeniąt jamnika szorstkowłosego wahają się w zależności od ich jakości i hodowli, w której są sprzedawane. Im mocniejsze są linie rodowe i lepsza jest jakość szczeniąt, tym wyższa jest cena. Cena szczeniaka może wynosić od 800-1200 złotych.

Historia rasy

Jamnik szorstkowłosy został wyhodowany z myślą o użytkowaniu, a jego przodkowie pochodzą z XVI wieku w Anglii. Jednak największy wpływ na rasę miały szwajcarskie jamniki. W XIX wieku jamniki szorstkowłose stały się popularne jako psy myśliwskie i stróżujące.

Dla kogo

Jamniki szorstkowłose są wspaniałymi towarzyszami dla rodzin, które poszukują psów o łagodnym charakterze. Doskonale sprawdzają się jako towarzysze, ponieważ są zrównoważone, ufne i lojalne. Rasa ta nie wymaga zbyt wiele ćwiczeń, dzięki czemu sprawdzi się dla osób mających ograniczony dostęp do świeżego powietrza.

Ciekawostki

Jamnik szorstkowłosy ma imponującą historię, która obejmuje wiele kontynentów. Jest popularny w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i wielu innych krajach. Rasa ta jest szeroko uznawana za jedną z najstarszych ras psów wyżłowych.

Popularne imiona

Jamniki szorstkowłose mają wiele zabawnych i przyjemnych imion, takich jak: Daisy, Buddy, Lucy, Max, Charlie, Toby, Bella, Molly, Maggie, Jack, Chloe, Hudson itp.

Czego nie może jeść

Jamnik szorstkowłosy powinien unikać produktów zawierających dużo sztucznych barwników, ulepszaczy i sztucznych dodatków. Środki te mogą wywołać u psa poważne problemy trawienne. Należy unikać pokarmów, które zawierają dużo cukru i soli, ponieważ mogą one podrażniać jelita jamnika.

Żywienie szczeniąt

szczenięta jamnika szorstkowłosego powinny być wyżywione specjalnie skomponowanymi dietami, które są szczególnie bogate w składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dieta szczeniąt powinna zawierać świeże mięso, warzywa, owoce, nasiona i pełne ziarna.