Jack russell terrier

Opis rasy

Jack Russell Terrier to drobny, szczupły, miniaturowy terier pochodzący z Wielkiej Brytanii. Ich dynamizm i energetyczne usposobienie czyni go wyjątkowo uwielbianym psem w wielu rodzinach. Krótka sierść , zróżnicowane kolory i mocna sylwetka stanowią cechy, które wyróżniają Jack Russell Terrier spośród innych ras.

Wygląd

Jack Russell Terrier występuje w trzech wielkościach: małym, średnim i standardowym. Wszystkie mają krótką i gęstą sierść. Cechą charakterystyczną jest biała sierść z żółtym, szarym lub brązowym kolorem. U psów tej rasy bardzo często można zauważyć czarne i brązowe znaczenia na głowie, ogonie i kończynach. Większość Jack Russell Terrierów ma wystający ogon i bardzo mocne szczęki.

Zachowanie i charakter

Jack Russell Terrier jest psem aktywnym i żywiołowym, który uwielbia biegać, skakać i przebywać na świeżym powietrzu. Jego silny charakter w połączeniu z instynktem polującym i zawadiackim usposobieniem czynią go doskonałym psem dla ludzi, którzy lubią piesze wycieczki lub bieganie.

Pielęgnacja

Jeśli chodzi o pielęgnację Jack Russell Terriers powinno być czyszczone regularnie, aby utrzymać sierść w dobrym stanie i zapobiec infekcjom skóry. Poza tym, psy tej rasy powinno się regularnie odgarniać i czesać szczotkami do sierści. Nawet małe psy tej rasy wymagają regularnych wizyt u weterynarza, a także profilaktycznych szczepień, aby utrzymać je w zdrowiu.

Ile żyje i na co choruje

Średnia długość życia Jacka Russella Terriera to około 13-14 lat. Psy te są podatne na wiele chorób, takich jak dysplazja stawów biodrowych, zwyrodnienie stawów i choroba Legg-Calve-Perthesa. Często cierpią również na choroby oczu, demodecję, alergie i problemy skórne.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki Jack Russell Terrier są bardzo energiczne i bezgranicznie oddane właścicielom. Uczą się szybko i są łatwe do ułożenia. Hodowla psów tej rasy powinna być prowadzona przez doświadczonych hodowców, aby zapewnić zdrowy rodowód.

Cena

Cena szczeniaka Jack Russell Terrier zależy od wielu czynników, takich jak jakość rodowodu, lokalizacja hodowli i dostępność szczeniąt. Szczeniaki tej rasy można kupić w przedziale od 1000 do 1500 dolarów.

Historia rasy

Jack Russell Terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie był używany do polowania na lisy. W XIX wieku pies ten został wykorzystany do wyścigów i wystaw. Dzisiaj służy głównie do towarzystwa rodzin, jest zalecany jako pies do terapii i jest szeroko stosowany jako pies ratowniczy.

Dla kogo

Jack Russell Terrier to doskonały pies dla szukających towarzysza do aktywnego stylu życia. Są one również doskonałe dla rodzin z dziećmi, ponieważ lubią zabawę i bardzo dobrze się z nimi dogadują. Jest to również doskonały pies do aktywnych domów, które lubią spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

Ciekawostki

Jack Russell Terrier jest znany z udziału w serialu „Mio me, mio” oraz w serialu telewizyjnym „Frazer”. Pies tej rasy jest również szeroko stosowany w kinie, na przykład w filmach takich jak „Harry Brown” i „Marley & Me”. Jack Russell Terrier jest również wystawą w wielu wystawach psów, w szczególności w tej samej rasie.

Popularne imiona

Jednym z najpopularniejszych imion dla Jack Russell Terriera są Eddie, Jack, Molly, Maggie i Max. Inne popularne imiona to Bella, Milo, Lucy, Coco, Daisy i Charlie.

Czego nie może jeść

Jack Russell Terrier powinien unikać spożywania pokarmów, które są niezdrowe dla psów, takich jak czekolada, słodycze, produkty mleczne, pestki i orzechy. Oprócz tego, pies ten powinien unikać tłustych potraw i wszelkich produktów mącznych, które mogą spowodować poważne dolegliwości zdrowotne, takie jak problemy z wątrobą czy upośledzenie czynności trzustki.

Żywienie szczeniąt

Jack Russell Terrier szczeniak powinien być karmiony dobrze zbilansowaną dietą, która jest bogata w białko, witaminy i minerały. Przez pierwszych kilka miesięcy życia pokarm szczeniaka powinien być szczególnie zróżnicowany i pożywny, aby zapewnić wystarczający wzrost i rozwój. Należy pamiętać, aby szczeniaki zawsze miały dostęp do wody pitnej.