Duży gończy gaskoński

Opis rasy

Duży Gończy Gaskoński – to duża pies z Grupy I FCI (Goniaty i Psy pasterskie, ze Szwajcarii i regionów granicznych). Pochodzi z krajów alpejskich, wybitnie wytrzymały i energiczny. Jest uważany za przodka psów myśliwskich. Ze względu na ogromne umiejętności w węszeniu i tropieniu, wytrzymałość i siłę, jest popularny wśród osób sportowych i aportowych.

Wygląd

Duży Gończy Gaskoński jest puszysty i ma długą sierść na całym ciele. Ma prosty grzbiet i czodarkowate uszy. Miniaturowy piesek będzie miał wzrost do wysokości 25 cm. Waga dorosłych jest w granicach 15-25 kg. Ten gończy ma małe, czarne oczy, mają też proste łapy. Jego ogon jest długi i kręcony. Jego szata jest dość długa i gęsta, i może być beżowa, brązowa, biała lub czarna.

Zachowanie i charakter

Duży Gończy Gaskoński jest bardzo inteligentny i sprytny. Uwielbia biegać, skakać i gonić rzeczy. Doskonale sprawdza się w zawodach odbywających się na świeżym powietrzu. Jest zazwyczaj przyjacielski i towarzyski, ale może również być bardzo wyczulony i obronny w stosunku do obcych. Jest energiczny i żwawy, uwielbia bawić się i nie ma problemu z nadmierną energią.

Pielęgnacja

Duży Gończy Gaskoński uwielbia biegać i skakać, dlatego musi być regularnie szczotkowany, aby jego sierść zawsze była czysta i lśniąca. Szczotkowanie powinno odbywać się co drugi dzień, a mycie można wykonywać co trzy miesiące. Zaleca się, aby pies przynajmniej raz w miesiącu kontrolował jego uszy i dwa razy w roku czesał jego zęby i czyścił pazury.

Ile żyje i na co choruje

Duży Gończy Gaskoński żyje w granicach 10-14 lat, w małym stopniu jest podatny na choroby i może być podatny na choroby układu sercowo-naczyniowego i problemy z tarczycą. Niektóre z jego chorób, z którymi należy szczególnie uważać, to dysplazja stawów, problemy z wzrokiem i choroby skórne.

Szczeniaki i hodowla

Duży Gończy Gaskoński jest trudny do hodowania, dlatego należy szukać profesjonalnego hodowcy o ugruntowanej reputacji. Szczeniaki można kupić za ok. 500 – 700 EUR. Pies powinien mieć szczepionki i odrobaczenia. Hodowcy powinni mieć wszystkie wymagane przez FCI certyfikaty i powinny posiadać pełną historię zdrowia swoich psów.

Cena

Duży Gończy Gaskoński można kupić w cenie od 500 do 700 EUR. Zależy to od jakości, linii hodowlanej i hodowcy, którego wybierzesz. Cena może również zależeć od tego, czy szczenię jest reproduktorem czy pupilem.

Historia rasy

Duży Gończy Gaskoński jest jednym z najstarszych psów rasowych. Jest uważany za starożytnego przodka psów myśliwskich i przypisywany jest do narodu Celtyckiego. Prawdopodobnie pochodzi z regionu, w którym teraz znajduje się Szwajcaria, i po raz pierwszy został zarejestrowany w 1888 roku pojawieniu się w pismach francuskiego hodowcy.

Dla kogo

Duży Gończy Gaskoński to wspaniały pies dla miłośników psów, którzy szukają wyjątkowego i wytrzymałego towarzysza. Jest przyjazny i towarzyski, dzięki czemu może z powodzeniem żyć z dziećmi. Dodatkowo jest odporny na warunki atmosferyczne i chętny do długich, energetycznych spacerków, dlatego z powodzeniem może żyć z osobami aktywnymi.

Ciekawostki

Duży Gończy Gaskoński to pies obdarzony wyjątkowymi umiejętnościami w węszeniu, dlatego jest używany do hodowania i aportowania. Za dnia może nie widzieć dobrze, ale w nocy jest w stanie doskonale dostrzegać. Ponadto ma niezwykłe zdolności adaptacyjne i może wspinać się po stromych, twardych szczytach górskich.

Popularne imiona

Duży Gończy Gaskoński ma wiele popularnych imion, w tym Duke, Nick, Max, Coco, Lucky, Toby, Bear, Roxy i Buddy. Osoby szukające bardziej oryginalnych imion mogą rozważyć imiona Zara, Benny, Bella, Rex lub Ollie.

Czego nie może jeść

Duże Goniaty Gaskońskie nie powinny jeść czekolady, kawałków mięsa z kośćmi, soli, cukru, smażonych produktów, produktów z pszenicy lub kukurydzy, produktów smażonych, a także skórek ziemniaczanych. Nie powinny też jeść niczego, co przyniosą im na spacer.

Żywienie szczeniąt

Duży Gończy Gaskoński powinien być karmiony wysokiej jakości karmą dla szczeniąt. Jego posiłek powinien składać się z drobiu, ryb, warzyw i zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek lub olej lniany. Szczenięta powinny być karmione trzy razy dziennie w małych porcjach, aż do wieku 6 miesięcy.