Czuwacz słowacki

Opis rasy

Czuwacz słowacki jest wspaniałą psiarasą pochodzącą z południowej Słowacji. Jest inteligentny, pożyteczny i oddany swojej rodzinie. Ma szorstką, falowaną sierść, a jego wzrost waha się od 46 do 53cm. Średnica ciała mężczyzny wynosi od 40 do 50cm, a ciężar 37-45kg. Suka jest znacznie mniejsza i waży około 25-40kg.

Wygląd

Czuwacz słowacki ma twarz i szyję ze stosunkowo kątowymi konturami. Jego uszy są wysoko ustawione na szczycie głowy. Blada sierść ma falujący kształt, jest ona szorstka i twarda w dotyku, a jej gęstość waha się od 4 do 10 cm. Kolor sierści może być ciemny lub jasny.

Zachowanie i charakter

Czuwacze słowacki to zrównoważona, inteligentna i dobrze wychowana rasa. Jest bardzo zazdrosny o swoją rodzinę i wykazuje wielkie posłuszeństwo wobec swego właściciela. Są to psy silne, aktywne i aktywne, które uwielbiają jeździć samochodem i różne inne aktywności. Zazwyczaj lubią towarzystwo ludzi, są wesołe, a jednocześnie zdyscyplinowane.

Pielęgnacja

Konieczne jest regularne szczotkowanie sierści czuwacza słowackiego, aby zapobiec splątaniu. Konieczne jest również częste kąpanie psa w wodzie, aby pozbyć się kurzu i alergenów. Usta i uszy należy regularnie sprawdzać i czyścić, aby zapobiec infekcjom. Należy również regularnie skracać pazury psom tej rasy.

Ile żyje i na co choruje

Czuwacz słowacki żyje zwykle około 10-12 lat. Niestety, te psy są bardziej narażone na choroby niż inne rasy psów. Najczęstszymi chorobami, z jakimi borykają się czuwacze słowaccy, są dysplazja stawów biodrowych, choroby nerek, przerost prostaty, artretyzm, epilepsja i choroby oczu.

Szczeniaki i hodowla

Szczenięta czuwacza słowackiego są aktywne i energiczne, a także bardzo przyjazne. Są one bardzo oddane wobec właściciela i chętnie z nim bawią się. Szczenięta te są zwykle zdyscyplinowane i mają losowy temperament. Szczeniaki tej rasy najlepiej kupować u sprawdzonych hodowców.

Cena

Cena szczeniaka czuwacza słowackiego wynosi od 500 do 1000 USD. Cena waha się w zależności od rodowodu, zdrowia i koloru szczeniaka.

Historia rasy

Czuwacz słowacki został stworzony przez południowosłowacki naród w XIX wieku. Jest to mieszanka psów używanych w wojsku Słowacji – owczarka niemieckiego i szkockiego collie. Został stworzony do pilnowania owiec, myślistwa i strzeżenia granic.

Dla kogo

Czuwacze słowaccy są doskonałymi psami dla rodzin, które lubią aktywny tryb życia. Są one znane z ich pozytywnego charakteru i aktywności, dlatego dobrze nadają się dla ludzi, którzy są w ciągłym ruchu.

Ciekawostki

Czuwacz słowacki uważany jest za jedną z najsilniejszych ras psów. Nigdy nie ustępuje swojej rodzinie ani nie atakuje innych ludzi. Są one również bardzo skuteczne w pilnowaniu domów oraz wykonywaniu prac wyższego rzędu.

Popularne imiona

Często spotykane imiona dla czuwaczy słowackich to Max, Rex, Jack, Daisy, Ben, Molly, Lucy i Toby.

Czego nie może jeść

Czuwacz słowacki nie powinien jeść czekolady, kości, ciastek, cukru, soli i innych produktów spożywczych zawierających dużo cukru i soli. Należy również unikać podawania mu produktów mięsnych, ponieważ mogą one być trudne do strawienia.

Żywienie szczeniąt

Poniżej 6 miesiąca życia, szczenięta czuwacza słowackiego powinny jeść dobrze zbilansowane, wysokiej jakości karmy. Żywienie powinno być dzielone na 4 mniejsze porcje w ciągu dnia. Dieta powinna składać się z dużej ilości białka zwierzęcego, tłuszczy, węglowodanów, witamin i minerałów. Po 6 miesiąca życia, szczenięta mogą być przełączane na diety dla dorosłych psów.