Biały owczarek szwajcarski

.

Opis rasy

Biały owczarek szwajcarski to dwuwarstwowy, długowłosy pies uznany przez Europejską Federację Kynologiczną (FCI) jako klasa „owczarki szwajcarskie” i „pies do towarzystwa” w jednej rasie. Pies ten ma silne mięśnie i jest jedną z większych ras psów. Ma dobry zmysł polowania i jest odporny na trudne warunki atmosferyczne. Jego długie włosy chronią go przed zimnem i wilgocią.

Wygląd

Biały owczarek szwajcarski ma szeroką głowę, która prowadzi do okrągłego pyska. Jego długa sierść jest gęsta i może mieć wiele kolorów, w tym biały, żółty, brązowy i czarny. Jego uszy są długie, gęste, stojące i szerokie u podstawy. Ma krótki, okrągły ogon.

Zachowanie i charakter

Biały owczarek szwajcarski jest bardzo lojalny, z zaufaniem do swojej rodziny i wyjątkową ochroną wobec innych. Jest energiczny, zabawny i ciekawski. Ma naturalny instynkt stróżujący, jest dobrze wychowany i cieszy się szkoleniem. Pies ten jest inteligentny i wytrwały wykonując polecenia.

Pielęgnacja

Białe owczarki szwajcarskie mają długie włosy, które należy systematycznie czesać przy użyciu odpowiednich narzędzi i środków pielęgnacyjnych. Włosy będą potrzebować czesania co najmniej dwa razy w tygodniu, aby uniknąć plątaniny i utrzymać je w czystości. Ich skóra jest wrażliwa, więc należy chronić ją od słońca i szkodliwych czynników zewnętrznych.

Ile żyje i na co choruje

Biały owczarek szwajcarski żyje około 12–14 lat. Jest to zdrowe i odporne na choroby rasy, ale może mieć skłonność do chorób oczu, chorób skóry i alergii. Rasa ta jest również podatna na dysplazję stawów biodrowych, chorobę Degeneracyjną Stawów Kręgosłupa i dysplazję łokciową.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki białych owczarków szwajcarskich są słodkie, przyjacielskie, spokojne i inteligentne. Dzieci młodsze niż 12 lat powinny mieć nadzór, kiedy są w pobliżu szczeniaczka. W przypadku hodowli białe owczarki szwajcarskie należy wybrać sprawdzonego hodowcę, który zapewni zdrowe szczenięta po wysokiej jakości rodzicach.

Cena

Biały owczarek szwajcarski może kosztować od 1000 do 3000$. W cenie tej obejmują się wszystkie wydatki, w tym koszty utrzymania, szczepienia, badań, wizyt u weterynarza i wydatków na odżywianie.

Historia rasy

Biały owczarek szwajcarski pochodzi z alpejskich regionów Szwajcarii. Pasł ona gospodarstwa domowe, polowała na zwierzęta i używana jest do wyścigów w dostawie. Rasa została zarejestrowana pierwszy raz w 1884 roku w FCI w swojej obecnej formie.

Dla kogo

Biały owczarek szwajcarski jest idealny dla rodzin aktywnych, które mają dużo czasu na spędzanie go ze swoim psem oraz są w stanie zapewnić odpowiedni trening i pielęgnację. Są to psy, które najlepiej czują się w domu, w małym mieszkaniu lub w dużym domu, w którym będą miały możliwość aktywnego wybiegania.

Ciekawostki

Biały owczarek szwajcarski jest oficjalnym psem Św. Bernarda i był używany jako pies ratownik. Jest to również jedna z najstarszych ras, które występuje w Szwajcarii od tysięcy lat.

Popularne imiona

Popularne imiona dla tych pięknych psów pochodzących ze Szwajcarii to Max, Bella, Molly, Lucy, Charlie, Daisy, Rocky, Annie, Jake, Jack i Buster.

Czego nie może jeść

Biały owczarek szwajcarski nie powinien jeść słodyczy, które mogą powodować choroby jelit, alergie i inne problemy zdrowotne. Nie powinny również jeść surowego mięsa i kości, ponieważ mogą połknąć kawałki, które mogą się zablokować w ich przewodzie pokarmowym.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta białych owczarków szwajcarskich powinny otrzymywać dobrej jakości karma dla szczeniąt z zawartością białka i właściwymi składnikami odżywczymi. Karma może być dostarczona w postaci suchej lub mokrej, ale musi być dostosowana do potrzeb szczenięcia. Szczenięta należy karmić 3-4 razy dziennie, aż skończą one 8 miesięcy.