Toyger

Opis rasy

Kot Toyger (TICA) to rasa kota domowego, pochodząca z rozsiana po całym świecie hodowli zainicjowanych w latach 80. XX wieku przez amerykańskiego przyrodnika Judie Steeley, w wyniku selekcji naturalnej. Kot Toyger charakteryzuje się krótkim, lśniącym futrem, futro jest zazwyczaj pomarańczowe z zaczernionymi plamami, których układ przypomina tygrysa. Toyger jest aktywnym kotem, który uwielbia wskakiwać w wysoko położone miejsca.

Wygląd

Kot Toyger ma miłe usposobienie i głęboki charakter, choć może mieć złożoną osobowość. Jest silne i zbudowane, różni się od innych ras kotów ze względu na swoje wygląd. Kot Toyger ma krótką sierść, która jest gładka i lśniąca. Umaszczenie Toygera jest bardzo charakterystyczne – białe stopy i dłonie, pomarańczowa lub kremowa skóra z czarnymi plamami, które są zazwyczaj kształtu okręgu lub też są wygięte w linie. Umaszczenie Toygera tworzy szarą lub białą maskę, zazwyczaj z widocznymi wyraźnymi kreskami na nosie, policzkach i grzbiecie. Uszy Toygera są małe a ogon jest bardzo krótki.

Zachowanie i charakter

Koty Toyger są stosunkowo łagodne, choć niestety nie są tak uległe jak domowe koty bez jakiejkolwiek rasy. Te koty są bardzo towarzyskie i wesołe. Są bardzo inteligentne i wciąż zdolne do uczenia się nowych rzeczy. Kot Toyger jest bardzo aktywny i uwielbia zabawy, lubi również zabawki z materiału, suchych ziaren i piłek dla kota. Toyger lubi zabawki z dźwiękiem, które wywołują w nim naturalną ciekawość i chęć do łapania, polowania i spędzania czasu na pozytywne, aktywne zabawy.

Pielęgnacja

Kot Toyger potrzebuje regularnej pielęgnacji sierści, aby pozostać gładkim i lśniącym. Zaleca się szczotkowanie sierści tygodniowo, aby usuwać martwe włosy i zapobiegać tworzeniu się kołtunów. Koty Toyger lubią być czesane, dlatego czesanie ich jest doskonałym sposobem na pielęgnację ich sierści.

Ile żyje i na co choruje

Kot Toyger ma średnią długość życia od 10 do 15 lat, jest to standardowa długość życia kotów domowych. Nie trzeba się obawiać o poważne choroby tej rasy, chociaż w wyniku krzyżowania kotów mogą wystąpić choroby oczu i wady wrodzone.

Szczeniaki i hodowla

Koty Toyger rodzą się małe, z ciemnymi plamami i z dużymi zielonymi oczami. Większość szczeniąt Toyger dojrzewa dość szybko i osiąga pełną dojrzałość w wieku od 12 miesięcy do 18 miesięcy. Ze względu na trudność w utrzymywaniu tej rasy, szczeniaczki Toygera mogą być trudne do znalezienia i są zazwyczaj bardzo drogie. Jeśli masz zamiar kupić Toygera, upewnij się, że pochodzi on z wiarygodnej hodowli.

Cena

Cena szczeniaka Toygera zależy od tego, z jakiej hodowli pochodzi i kto go hoduje. Średnia cena szczeniaka Toygera waha się od 1500 do 7000 dolarów. Cena może być wyższa lub niższa w zależności od marki rasy, miejsca hodowli i historii hodowli.

Historia rasy

Toyger to rasa kota pochodząca z hodowli, które zostały zainicjowane w latach 80. XX wieku przez amerykańskiego przyrodnika Judie Steeley. Kot Toyger został stworzony poprzez selektywne krzyżowanie Buckeye Burmilla z Bengalem i zodzyscami. Do 1993 roku Toyger był uznawany przez wszystkie główne organizacje kotów domowych, a w 1996 roku uzyskał pełną rejestrację w The International Cat Association (TICA).

Dla kogo

Kot Toyger jest doskonałą opcją dla osoby, która szuka wesołego i aktywnego kota domowego. Koty Toyger nie należą do typowo uległych ras kotów, więc są idealne dla osób, które szukają kota, który będzie towarzyszył im w różnych czynnościach. Kot Toyger może być doskonałym kompanem dla dzieci i innych zwierząt.

Ciekawostki

Koty Toyger są doskonałymi pływakami, które uwielbiają trzymać się blisko wody. Kot Toyger jest również wybitnie inteligentny i łatwy w uczeniu, co sprawia, że jest idealnym kandydatem do nauki tricków i sztuczek. Toyger uwielbia też głaskanie i towarzystwo właściciela, więc nadaje się świetnie dla osób, które szukają wyjątkowo przywiązanego kota domowego.

Popularne imiona

Koty Toyger są zazwyczaj nazywane zabawnymi i lubianymi przez ludzi imionami jak Rajah, Mowgli, Simba, Tigger, Nala, Oscar, Charlie, Sabrina, Java, Bandit, Charlie, Sunny, Gizmo, Ollie i Daisy.

Czego nie może jeść

Kot Toyger nie powinien jeść surowych ryb, surowych jaj, surowych mięs i surowego mleka, ponieważ może to doprowadzić do problemów zdrowotnych. Koty Toyger nie powinny również jeść szczególnie ostrej żywności, takiej jak żywność nadmiernie solona, przesolona lub nadmiernie pieprzowa.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta Toygera to małe furiaty, które muszą mieć dostęp do wysokiej jakości pożywienia, aby prawidłowo wzrastać i rozwijać się. Szczenięta Toygera potrzebują dużej ilości białka i wartości odżywczych, ale nie powinny dostawać zbyt dużo. Żywność dla szczeniaka Toygera powinna zawierać mniej tłuszczu, soli i cukru niż żywność dla dorosłego kota. Właściciel Toygera powinien również regularnie szczepić swoje szczenię w celu ochrony przed chorobami.