Syjamski

Opis rasy

Kot syjamski jest długowłosą rasą kota, która jest również bardzo inteligentna, zdolna do nauki zadziwiających sztuczek oraz skupienia się, jego krótka sierść jest cienka i błyszcząca. Ma charakterystyczne smukłe ciało i duże uszy, które w połączeniu z jego jasnym umaszczeniem, sprawiają, że wygląda jak mała pantera.

Wygląd

Kot syjamski ma krótką, ale luźną sierść, o jasnym umaszczeniu, która może występować w wielu odcieniach, od jasnobrązowego po czarno-biały, a nawet szaro-czarny. Ponadto wyróżnia się dużymi, okrągłymi uszami i krótkim owłosionym ogonem.

Zachowanie i charakter

Koty syjamskie są zdecydowanie zwierzętami domowymi. Uwielbiają się bawić i są bardzo aktywne. Lubią się przytulać i są bardzo towarzyskie, chętnie zabawiają się z innymi kotami i małymi dziećmi. Są bardzo inteligentne i uczą się sztuczek dość szybko.

Pielęgnacja

Koty syjamskie wymagają regularnej pielęgnacji, ponieważ lubią spać, a nie są zbyt aktywne. W przeciwieństwie do innych ras kotów wymagają stałego szczotkowania. Należy także regularnie sprawdzać uszy i oczu tej rasy, aby zapobiec problemom zdrowotnym.

Ile żyje i na co choruje

Koty syjamskie żyją zwykle około 8-15 lat, w zależności od warunków życia. Chorują one na te same choroby jak inne rasy kotów, w tym reumatyzm, alergie, astmę, problemy skórne, infekcje ucha, problemy z oczami i choroby serca.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki kotów syjamskich są głośne i energiczne, potrafią także wykazywać dużo uwagi i przywiązania do swoich właścicieli. Hodowla tej rasy jest dość trudna, ponieważ koty syjamskie żyją dość krótko i są wrażliwe na zmiany środowiska.

Cena

Cena kotów syjamskich zależy od ich miejsca pochodzenia, wyglądu, linii hodowlanej i wieku. Zazwyczaj można je kupić za od 1000 do 4000 złotych.

Historia rasy

Koty syjamskie pochodzą z Wietnamu, gdzie były wykorzystywane jako maskotki królewskie. W XIX wieku rasa ta została rozpowszechniona w Europie za pośrednictwem importów z Tybetu. Były także hodowane jako zwierzęta domowe w Kenii, Indiach i Malezji.

Dla kogo

Koty syjamskie są idealne dla osób, które lubią zwierzęta o zróżnicowanym i przyjaznym charakterze. Są odpowiednie dla rodzin z dziećmi, ponieważ są bardzo przyjacielskie i łatwo nawiązują kontakty. Koty syjamskie są także odpowiednie dla osób starszych, które szukają spokojnego i przyjaznego zwierzaka.

Ciekawostki

Koty syjamskie uwielbiają bawić się wodą i jeśli dostaną okazję, to potrafią wskoczyć do wanny lub basenu. Ponadto, te koty są uważane za jedne z najinteligentniejszych ras kotów.

Popularne imiona

Najpopularniejszymi imionami dla kotów syjamskich są: Milo, Luna, Simba, Kiki, Ginger, Bella, Sasha, Nala, Coco i Tiger.

Czego nie może jeść

Koty syjamskie nie powinny jeść sztucznych produktów, takich jak ciastka i cole. Należy także unikać produktów zawierających czekoladę, cebulę, czosnek, alkohol i inne niezdrowe produkty.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta kotów syjamskich muszą mieć dostęp do niskotłuszczowego, świeżego i dobrze zbilansowanego pożywienia. Ważne jest także, aby szczenięta były karmione pięciokrotnie dziennie, aby zapewnić zrównoważoną dietę.