Syberyjski

Opis rasy

Koty syberyjskie to duża rasa, która powstała w Rosji, na północy Azji. Są one bardzo miłe, miękkie i muskularne. Głowa jest okrągła, szyja jest długa, a ciało wypukłe i bardzo silne. Koty te mają długie nogi i ogromne uszy. Miękkie, gęste i lśniące futerko, które jest bardzo odporne na zimno. Ogon jest pół długi i jedwabisty. Syberyjskie koty mają podstawowy kolor sierści w odcieniu od jasnobrązowego do czarnego.

Wygląd

Wygląd kotów syberyjskich jest bardzo charakterystyczny. Mają one duży, okrągły pyszczek, długą, mocną szyję i podłużny brzuch. Ich uszy są duże i grube, a oczy duże i zaokrąglone. Futerko syberyjskich kotów jest bardzo gęste, bardzo lśniące i bardzo odporne na zimno. W zależności od szczepu kota, jego wygląd może być lekko inny.

Zachowanie i charakter

Koty syberyjskie są bardzo przyjazne i lojalne wobec swoich właścicieli. Są bardzo ciekawskie i energiczne. Lubią bawić się ze swoimi właścicielami i inną zwierzyną. Syberyjskie koty są bardzo zręczne i zręczne, a ich zachowanie jest bardzo przyjacielskie wobec rodziny.

Pielęgnacja

Syberyjskie koty wymagają regularnej pielęgnacji, aby zachować ich zdrowie i higienę. Muszą być szczotkowane co najmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwy włos i umożliwić lepszą cirkulację krwi. Koty te powinny być kąpane raz na 2-4 miesiące, w zależności od tego, jak szybko włos rośnie. Ucho i oczy kota powinny być również regularnie czyszczone.

Ile żyje i na co choruje

Kot syberyjski może żyć do 15 lat. Może on cierpieć na choroby oczu i układu krążenia, a także być narażony na alergie zwierząt, świńską grypę i kleszcze. Dla zapobiegania chorobom stresowym i innym chorobom zakaźnym koty powinny być szczepione.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki rozwijają się w okresie 8-10 tygodni i są bardzo energiczne. Wszelkie szczenięta powinny być zaszczepione, aby zapobiec chorobom zakaźnym. Koty syberyjskie powinny być hodowane w dobrych warunkach i odpowiednio pielęgnowane.

Cena

Kot syberyjski może kosztować od 500 do 1500 dolarów, w zależności od rasy, stanu zdrowia i innych czynników. Właściciele muszą również liczyć się z kosztami utrzymania kota.

Historia rasy

Historia rasy kotów syberyjskich jest dość długa. Koty te były hodowane w Rosji już od XVI wieku, a ich nazwa pochodzi od regionu, z którego pochodzą, czyli Syberii.

Dla kogo

Koty syberyjskie są idealne dla rodzin, które szukają towarzyska i lojalnego kota. Koty te są inteligentne i bardzo energiczne, a także lubią bawić się i biegać.

Ciekawostki

Koty syberyjskie są wysoce uzdolnione w wielu dziedzinach, w tym w węszeniu i skakaniu. Są zdolne do chodzenia po nierównościach i łapania ryb za pomocą ogona.

Popularne imiona

Koty syberyjskie bardzo lubią swoje imiona i reagują, gdy je wymawia się. Popularne imiona dla kotów tej rasy to m.in. Sasha, Kiki, Simba, Miko, Luna i Puszek.

Czego nie może jeść

Koty syberyjskie są wrażliwe na niektóre składniki żywności. Nie powinny one jeść ryb, owoców morza, sera, wieprzowego ani żadnych produktów mlecznych.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta syberyjskiego kota powinny być karmione dobrze zbilansowanymi i świeżymi produktami. Szczeniętom powinno się oferować czterokrotną porcję posiłków dziennie, a starszym kotom dwa posiłki dziennie.