Sfinks doński

Opis rasy

Kot Syjamski Sfinks Doński jest rasą kota, która charakteryzuje się wyjątkowo gęstym futerkiem. Uważa się, że ta rasa jest pochodzenia egipskiego, chociaż jej historia jest owiana tajemnicą. Widziano je po raz pierwszy we Francji na początku XX wieku. Dzisiaj są jedną z najbardziej pożądanych i cenionych ras kotów.

Wygląd

Sfinks Donski ma masywne, zaokrąglone ciało, kocią głowę z szerokimi uszami, duże, ciemne, okrągłe oczy i małe, spiczaste uszy. Ich silne i twarde, aksamitne i gładkie futerko otacza ich całe ciało. Ich ogon jest krótki i otacza głowę łagodnie. Sfinks Doński ma stałą, nieruchomą sierść. Nie ma podszerstka i dlatego koty tej rasy nie linieją.

Zachowanie i charakter

Sfinks Doński jest przyjacielski, spokojny, wrażliwy i mądry. Uwielbia zabawę i bardzo lubi towarzystwo człowieka lub innych kotów. Są bardzo przywiązane do swoich właścicieli i mogą z nimi zżyć się bardzo mocno. Nie mają skłonności do agresji, ale są niewrażliwe na głosy i dotyk. Niestety, te koty mogą być bardzo nieufne w kontaktach z innymi ludźmi.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Sfinksa Dońskiego nie jest skomplikowana, ale wymaga regularnego dbania o ich szczególny futerko. Koty te mają tendencję do gromadzenia się wokół sierści, dlatego też należy je regularnie czesać i kąpać. Oczy powinny być myte kilka razy w tygodniu, a uszy czyszczone kilka razy w miesiącu. Ponadto należy regularnie odrobaczać i szczepić swojego zwierzaka, aby zminimalizować ryzyko chorób.

Ile żyje i na co choruje

Sfinks Doński jest zazwyczaj zdrową rasą kotów i żyje od 15 do 20 lat. Jednak te koty mogą być podatne na choroby, takie jak zapalenie oczu, alergie skórne, infekcje ucha i niektóre problemy zdrowotne skóry.

Szczeniaki i hodowla

Szczenięta Sfinksa Dońskiego są stosunkowo trudne do zdobycia, ponieważ występuje tylko niewielka liczba hodowli na całym świecie. Młode kotki są w stanie żyć w schroniskach dla zwierząt, ale najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniej hodowli.

Cena

Cena szczeniąt zależy od wielu czynników, w tym od pochodzenia hodowli, predyspozycji przyszłych właścicieli i rodowodu. Może wynosić od 1000 do 2500 USD.

Historia rasy

Koty Efinka Dońskiego są starsze niż ich siostry syjamskie. Po raz pierwszy widziano je we Francji w 1910 roku. Niektórzy twierdzą, że ich pochodzenie sięga egipskich świątyń. Wprowadzone do USA w 1978 roku, stały się szybko popularną rasą.

Dla kogo

Sfinks Donski jest idealnym kotem dla miłośników zwierząt, którzy szukają kota, który jest przyjazny, czuły i lubi towarzystwo człowieka. Jest to doskonały wybór dla rodzin, które chcą kota o krótkim, aksamitnym futerku i niedużych rozmiarach.

Ciekawostki

Efinki Dońskie to jedne z niewielu kotów, których sierść nie wymaga trymowania. Są również jedną z ras kotów z najdłuższymi uszami, które służą jako termoregulator do utrzymywania właściwej temperatury ciała.

Popularne imiona

Młode Sfinksy Donskie mogą być nazywane imionami, takimi jak Osiris, Bastet, Isis, Tutu i Cleo.

Czego nie może jeść

Jak w przypadku większości kotów, Sfinks Doński nie powinien jeść produktów mlecznych, ryb, mięsa, produktów mącznych i słodyczy. Sfinks Dońskie często mają alergie i dlatego powinno się ograniczać spożywanie pokarmów nadmiarowych.

Żywienie szczeniąt

Koty Sfinksa Dońskiego w wieku od dwóch do czterech miesięcy powinny spożywać pokarmy o wysokiej jakości, takie jak niskotłuszczowe karmy suchowe i krokiety. Jeśli koty mają mniej niż dwa miesiące, powinny jeść specjalnie zaprojektowaną karmę dla szczeniąt. Dla optymalnego zdrowia, młode koty powinny dostawać posiłki podzielone na przynajmniej cztery mniejsze dawki i wypijać dużo wody w ciągu dnia.