Selkirk rex


Opis rasy

Kot Selkirk Rex jest rasą kotów, pochodzących z USA. Charakteryzuje się długim i gęstym włosem, co jest ich cechą szczególną. Nazywani są także kotami o „gęstej sierści”. Ten rodzaj krótkowłosego kota o kręconych lub falistych włosach został stworzony w latach 80. ubiegłego wieku.

Wygląd

Kota Selkirk Rex charakteryzuje gęsta, miękka sierść, która kręci się lub faluje na całym ciele. Występują w różnych kolorach i są całkowicie pozbawione włosków międzywłosowych, dlatego nie szczeciną się. Ich uszy są długie, lekko wygięte w dół i skierowane do przodu. Mają szeroko otwarte oczy i średniej wielkości nos.

Zachowanie i charakter

Koty Selkirk Rex są towarzyskie, lubią ludzi i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Są przyjazne i żywiołowo reagują na członków rodziny, a także na obcych. Są towarzyskie i lubią spędzać czas z innymi kotami. Są energiczne i lubią bawić się zabawkami.

Pielęgnacja

Koty Selkirk Rex są bardzo łatwe w pielęgnacji. Ich pupa nie wymaga regularnego czesania, ale zalecane jest okresowe czyszczenie włosów, aby zapobiec zakłóceniom. Przeszczotki lub szczotki z miękkimi włoskami są idealnymi narzędziami do „układania” ich sierści.

Ile żyje i na co choruje

Kotu Selkirk Rex przypisuje się żywotność od 10 do 15 lat. Podobnie jak pozostałe rasy kotów, są podatne na choroby układu oddechowego, takie jak kocia grypa, dlatego ważne jest, aby zapewnić im regularne szczepienia.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki Selkirk Rex są aktywne i wesołe. Wymagają dużo uwagi ze strony właściciela, aby wyrosnąć na zdrowego i niezależnego dorosłego kota. Rodzice hodowanych kociąt muszą być szczepieni.

Cena

Koty Selkirk Rex są dostępne w cenach od 1000 zł do 2500 zł. Cena zależy od wielu czynników, takich jak płeć, rasa, hodowla i lokalizacja.

Historia rasy

Kot Selkirk Rex pochodzi z Montana w USA, gdzie kotka krótkowłosa Oreo spłodziła w 1987 roku potomstwo z kręconymi, falistymi i gęstymi włosami. Oreo była adoptowana i kocięta oddano do hodowli. Hodowca Jerry Walker, nazwał nową rasę Selkirk Rex, po swoim przyjacielu.

Dla kogo

Koty Selkirk Rex są idealne dla rodzin z dziećmi lub z innymi zwierzętami. Są przyjazne, wesołe i przywiązane do swoich właścicieli, dzięki czemu są doskonałymi towarzyszami.

Ciekawostki

Koty Selkirk Rex mają naturalnie gęste włosy, co jest bardzo rzadkie wśród kotów. Nazywane są także kotami z „fryzurą”. Chociaż są czasami mylone z kotami Rex, to jednak Selkirk Rex ma kręcone lub faliste włosy, które są gęstsze i dłuższe w porównaniu z Rexem.

Popularne imiona

Popularne imiona dla kotów Selkirk Rex to: Oreo, Charlie, Luna, Simba, Leo, Toby, Lily, Coco, Daisy i Max.

Czego nie może jeść

Koty Selkirk Rex nie powinny jeść surowego mięsa, kości, ryb i czekolady. Te produkty spożywcze są szkodliwe dla ich zdrowia i mogą spowodować poważne problemy zdrowotne.

Żywienie szczeniąt

Kocięta Selkirk Rex powinny być karmione wysokiej jakości karmą zwierzęcą. Ważne jest, aby zapewnić szczeniakowi odpowiednią ilość energii i składników odżywczych, aby mógł się prawidłowo rozwijać. Jeśli to możliwe, kocięta powinno się karmić tym samym typem karmy, na jakie są przyzwyczajone.