Ocicat

.

Opis rasy

Ocicat jest połączeniem kota domowego i kota stepowego. Jest jedną z gatunków sąsiadujących z kotem domowym, który dzięki krzyżowaniu został opracowany w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Dorosły kot Ocicat ma naturalnie wyglądającą skórę, która wygląda swobodnie i zachwyca urodą.

Wygląd

Ocicat ma ciało medium o pięknym szlachetnym wyglądzie i zaokrąglonej sylwetce. Jego krótkowłose sierści jest raczej gruba i lśniąca. Najbardziej charakterystycznym oznaczeniem tego gatunku jest sierść, która wygląda jak wąsy, długie uszy i biały nos. Niezależnie od koloru sierści, Ocicat może mieć mocne ledwo widoczne łatki i paski.

Zachowanie i charakter

Ocicat jest silnie związany z człowiekiem i bardzo lubi bawić się z osobą. Jest to bardzo przyjazny gatunek, z wyjątkową fantazją i inteligencją, potrafiący nawiązać silne więzi z domownikami i lubiący być w centrum uwagi. Ocicat towarzyszy myszkowaniu, są też inteligentne i uwielbiają się przechwalać, czego dowodem jest śpiew.

Pielęgnacja

Ze względu na siłę i długość sierści, Ocicat potrzebuje stałej pielęgnacji. Regularne czesanie jest koniecznością, aby zapobiec osypywaniu się sierści. Kąpiele wystarczą raz na kilka miesięcy, chyba że kot bardzo się brudzi. Konieczne są także regularne kontrole u weterynarza.

Ile żyje i na co choruje

Ocicat żyje około 14-15 lat, przy zachowaniu odpowiednich warunków. W związku z tym, że jest to rasa silna i zdrowa, często nie choruje. Jednak sylwetka lśniącego futra tego kota jest podatna na pewne choroby, takie jak choroby oczu, skóry i infekcje uszu.

Szczeniaki i hodowla

Szczeniaki Ocicat są bardzo małe w porównaniu do innych kotów. Większość hodowców pozwala szczeniętom opuścić dom hodowlany dopiero w wieku 12 tygodni, ponieważ wcześniejsze oddzielenie od matki może być dla nich szkodliwe.

Cena

Cena szczeniaka Ocicat jest uzależniona od jakości. Najbardziej prestiżowe szczenięta kosztują około 600-800$, podczas gdy przystępniejsze szczeniaki kosztują ok. 400$.

Historia rasy

Ocicat został opracowany w latach 60-tych na bazie kotów pustynnych i domowych, przez amerykańskiego hodowcę kotów rasowych i biologa, poszukującego nowej rasy, która wyglądałaby jak kot egipski. W 1964 roku ta nowa rasa, oficjalnie nazwana Ocicat, została dopuszczona do udziału w rasach kotów, stając się jedną z najczęściej wystawianych ras.

Dla kogo

Ocicat jest idealny dla osób, które lubią zabawy i wystawy, ponieważ jest to bardzo aktywny i inteligentny gatunek. Jest również doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi oraz dla osób szukających kota, w którym będą mogli się zakochać od pierwszego wejrzenia.

Ciekawostki

Ocicat ma na swoim karku małe łopatki, co czyni go jednym z najbardziej efektownych kotów. Rasa ta ma też zdolność chodzenia w skarpetkach! Zdolność ta została nawet udokumentowana w magazynach zoologicznych, dlatego też te koty są nazywane inaczej 'skoczkami’.

Popularne imiona

Najbardziej popularne imiona, które można znaleźć u kotów Ocicat, to: Coco, Max, Stella, Oliver, Chloe, Gizmo i Simba.

Czego nie może jeść

Ocicat nie powinien jeść żadnych pokarmów, które nie są specjalnie przeznaczone dla kotów. Powinna unikać produktów zawierających zboża, tłuszcze zwierzęce, rybę i czekoladę.

Żywienie szczeniąt

Aby szczenię Ocicat rozwijał się poprawnie, konieczne jest odpowiednie żywienie. Jedzą one specjalne mieszanki dla szczeniąt, które są bogate w białko, a także w witaminy i minerały niezbędne do zdrowia i wzrostu szczeniąt.