Egipski mau

.

Opis rasy

Kot Egipski Mau (z angielskiego Egyptian Mau) to rasa kotów, uznawana przez organization The International Cat Association (TICA), która jest zaliczana do kotów średnich i ciężkich. Koty tej rasy są wyjątkowe, ponieważ są jedynymi dzikimi kotami domowymi, które występują w natury. Średnia waga dorosłego kota Egipskiego Mau wynosi od 5 do 8 kilogramów.

Wygląd

Egipskie Mau to koty o długiej skórze, która może być szara lub brązowa z charakterystycznymi znakami w kształcie miopode. Ich skóra jest gładka i miękka w dotyku, a włosy krótkie, słabe, błyszczące i jedwabiste. W ich sylwetce są szerokie biodra i tylne łapy są dłuższe od przednich. Są bardzo atletyczne i wyglądają jak drapieżnik. Posiadają charakterystyczny, duży i zaokrąglony pysk. Ich oczy ciemne lub zielone są szeroko rozstawione.

Zachowanie i charakter

Egipskie Mau to koty, które są bardzo przywiązane do swoich właścicieli i bardzo ich kochają. Są bardzo energiczne, towarzyskie i wesołe. Uwielbiają się bawić, polować i długo spać. Są także bardzo inteligentne i potrafią szybko się uczyć.

Pielęgnacja

Egipskie Mau nie potrzebują dużo pielęgnacji, chociaż wymagają regularnego szczotkowania, aby utrzymać ich futro w czystości. Powinno się również przeczesywać uszy i oczy w celu usunięcia łoju lub innych rodzajów zanieczyszczeń. Za każdym razem, gdy kot jest u mycia, powinno się sprawdzić skórę i futro, aby upewnić się, że brak jest pasożytów lub innych chorób skóry.

Ile żyje i na co choruje

Egipskie Mau żyją średnio około 15 lat. Koty te mogą cierpieć na wiele chorób, ale najczęstsze to nadciśnienie, choroby serca i infekcje oczu. Należy regularnie odwiedzać weterynarza, aby upewnić się, że kot jest zdrowy.

Szczeniaki i hodowla

Egipskie Mau są sprzedawane w wieku od 10 do 12 tygodni. Przed kupnem szczeniaka należy upewnić się, że jego rodzice posiadają potwierdzone badania genetyczne i że szczeniak jest wykastrowany. Młode Egipcian Mau są bardzo przywiązane do swojego hodowcy, więc powinno się zadbać o zapewnienie im dużo czasu na zabawę i wycieczki.

Cena

Ceny szczeniaków Egipskich Mau zaczynają się od około 1000 złotych. Cena zależy od wieku, stanu zdrowia, pochodzenia i rodzaju umaszczenia.

Historia rasy

Koty Egipskie Mau pochodzą od starożytnych kotów domowych Egiptu. Są uważane za rasę dziką i są jednym z najstarszych rodzajów kotów domowych. Pozostałości pozostałych od tego okresu mogą być odnalezione w starożytnych egipskich malowidłach ściennych.

Dla kogo

Egipskie Mau są idealne dla rodzin z dziećmi, które są przygotowane na zapewnienie im aktywności. Są idealne dla właścicieli, którzy szukają kota pełnego energii i miłości.

Ciekawostki

Egipskie Mau są uważane za jedną z najszybszych ras kotów domowych. Uwielbiają wodę i nie boją się pływać. Są także znane ze swoich wysokich skoków.

Popularne imiona

Najpopularniejsze imiona dla Egipskich Mau to: Bastet, Anubis, Horus, Isis, Bast, Osiris, Nefertari i Tutenkhamen.

Czego nie może jeść

Koty Egipskie Mau nie powinny jeść produktów zawierających cukier, kofeinę, alkohol, pszenicę i inne gluteny, żywność typu fast food, przetworzone produkty zwierzęce i warzywa strączkowe.

Żywienie szczeniąt

Najlepszym sposobem żywienia szczeniąt Egipskich Mau jest karmienie ich świeżym, naturalnym pożywieniem, takim jak mięso, jajka, ryby i warzywa. Należy również zadbać, aby dostarczyć im wszystkie niezbędne witaminy i minerały, aby pomóc w ich wzroście i rozwoju.