Cejloński

Opis rasy

Kot Cejloński jest małym, długowiecznym i szczupłym kotem, idealnie nadającym się do domu. Jest często uważany za jeden z najbardziej inteligentnych i przyjaznych kotów do towarzystwa. Cejlon jest typowym kotem domowym, który może się przywiązać do swoich właścicieli. Kot Cejloński charakteryzuje się wieloma cechami, takimi jak zabawne zachowanie, nieustająca energia i wesoła osobowość.

Wygląd

Kot Cejloński ma szczupłe, proporcjonalne ciało. Są to małe, lecz silne koty, które w niczym nie są gorsze od innych ras. Ich sierść jest miękka i bardzo lśniąca, a kolor może być od białego po czarny. Są również koty Cejlońskie o pręgowanym, brązowym, szarym lub wielobarwnym umaszczeniu. Charakterystyczne długie uszy cejlońskiego kota są jedną z najbardziej atrakcyjnych cech tej rasy.

Zachowanie i charakter

Koty cejlońskie są bardzo wesołe i inteligentne. Są bardzo zabawne i uwielbiają się bawić. Są też bardzo przyjazne i chętne do głaskania. Cejlonki są bardzo przywiązane do swoich właścicieli i uwielbiają spędzać czas z nimi w domu. Koty tej rasy uwielbiają też spacerować po łąkach, bawić się z innymi zwierzętami i podziwiać widoki.

Pielęgnacja

Pielęgnacją kotów Cejlońskich zajmują się przede wszystkim ich właściciele. Sierść Cejlońskiego kota jest bardzo łatwa do golenia, a do czyszczenia bardzo mało jest potrzebne. Koty cejlońskie są również bardzo czyste, dlatego usuwanie martwych włosów nie jest konieczne. Przy prawidłowej pielęgnacji, wystarcza codzienne szczotkowanie za pomocą miękkiej szczoteczki.

Ile żyje i na co choruje

Koty Cejlońskie mogą żyć do 15 lat, a nawet do 18 lat w przypadku dobrej pielęgnacji. Jako rasa są bardzo odporne i mają niskie ryzyko występowania chorób. Niektóre choroby, na które są podatne, to cukrzyca, prążkowanie białaczkowe, zanik rogówki i alergia na jedzenie.

Szczeniaki i hodowla

Koty Cejlońskie rozmnażają się dość szybko i rodzą się w stadach od 2 do 5 szczeniaków. Szczeniaki są zdrowe i w pełni gotowe do odbioru po 8 tygodniu życia. Jako hodowla, należy upewnić się, że koty Cejlońskie są regularnie szczepione i mają pozytywną historię badań.

Cena

Koty Cejlońskie są dostępne w różnych cenach. Cena szczeniaka waha się od 400 do 800 dolarów, w zależności od wieku, pochodzenia i innych czynników. Jeśli chcesz zakupić kota tej rasy, najlepiej będzie skontaktować się ze sprawdzoną hodowlą.

Historia rasy

Koty Cejlońskie pochodzą z Cejlonu (dzisiaj Sri Lanka), gdzie są hodowane od wielu lat. Niektórzy twierdzą, że pierwotnie były to koty hodowane przez Buddystów, inni twierdzą, że były to koty sumeryjskie. Jedno jest pewne – stały się one bardzo popularne w Europie i Stanach Zjednoczonych w wielu latach.

Dla kogo

Koty Cejlońskie są doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, osób starszych, singli oraz par. Są także idealnymi towarzyszami dla innych zwierząt domowych, dlatego że są łagodne, przyjaźnie nastawione i bardzo chętne do zabaw.

Ciekawostki

Koty Cejlońskie mają bardzo głośne głosy, które przypominają trochę głosy ludzkie. Ponadto, te koty mają silny instynkt łowiecki i lubią gonić ptaki i inne małe zwierzęta, takie jak myszy.

Popularne imiona

Niektóre z najpopularniejszych imion dla kotów Cejlońskich to: Olly, Bella, Leo, Toby, Luna, Sunny, Lucy i Frankie.

Czego nie może jeść

Koty Cejlońskie powinny unikać produktów, które są bogate w cukier, tłuszcze, skrobię i produkty zbożowe, ponieważ są one szkodliwe dla ich zdrowia. Nie powinny również jeść kostek i szynki nadziewanej, a także żywności zawierającej niebezpieczne dla zwierząt chemikalia i ulepszacze.

Żywienie szczeniąt

Żywienie szczeniąt powinno być dostosowane do ich wieku i wzrostu. Powinny być karmione wyłącznie karmą dla szczeniąt. W pierwszych trzech miesiącach powinny one być karmione cztery razy dziennie, a potem dwa razy dziennie. Karmienie szczeniaka kotem Cejlońskim powinno być zróżnicowane i zdrowe, bogate w wartości odżywcze.