Angora turecka

Opis rasy

Kot Angora Turecka jest kotem w wyglądzie drogocennym, z zadartym ogonem, miękką sierścią i lśniącymi słodkimi oczami. Jest to rozpowszechniony azjatycki kot krótkowłosy, z charakterystycznymi, długimi, zakręconymi uszami, które wspaniale wyróżniają go wśród innych popularnych ras.

Wygląd

Koty Angory Tureckiej posiadają miękki, delikatny futro o krótkim podszerstku. Charakterystyczne długie i opadające uszy są wyraźnym powodem, dla którego są tak uwielbiane. Ich miedziane oczy są zwykle szeroko rozstawione i wyraźnie okrągłe. Ich długie nogi są smukłe, proporcjonalne i zakończone szczególnie zaokrąglonymi łapami. Ogon Angory Tureckiej jest typowo zadarty i dzięki temu różni się od innych ras.

Zachowanie i charakter

Koty Angory Tureckiej są kotami bardzo przyjaznymi dla ludzi. Uwielbiają się przytulać i są bardzo wyrozumiałe. Charakteryzują je energiczne, ciekawskie, pełne emocji i inteligentne osobowości. Mają tendencję do uczenia się sztuczek i są bardzo towarzyskie.

Pielęgnacja

Angora Turecka wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i wyczesania w celu utrzymania jej pięknego wyglądu. Należy regularnie kontrolować jej oczy, uszy i sierść, aby upewnić się, że nie ma żadnych problemów zdrowotnych, lub problemów z jej układem odpornościowym.

Ile żyje i na co choruje

Koty Angora Tureckie żyją zwykle od 10 do 15 lat, aczkolwiek niektóre potrafią dożyć nawet 20 lat. Problemy zdrowotne, na które mogą być narażone, to: choroby oczu, choroby narządów wchłaniania, mięśni i kości. Mogą także mieć problemy alergiczne.

Szczeniaki i hodowla

Koty Angora Tureckiej są wyjątkowo małe, kiedy są szczeniakami. Mają z reguły małe główki, a ich uszy są niskimi i nisko osadzonymi na małej głowie; ich oczy jeszcze nie są pełne. Dorastają do swojej pełnej rozmiarów głowy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. W hodowli należy szczególnie zwracać uwagę, by uszy i oczy były odpowiednio chronione, a szczeniak dostawał odpowiednią opiekę medyczną.

Cena

Cena szczeniaka Angory Tureckiej może się wahać od około 500 do 1500 dolarów. Cena będzie zależeć od miejsca hodowli, części hodowlanej i jakości linii hodowlanej.

Historia rasy

Koty Angora Tureckiej były po raz pierwszy zidentyfikowane w XVI wieku przez Turcję, choć powszechnie uważa się, że pochodzą z Persji. Przez długi czas ich sierść była wykorzystywana do produkcji ubrań i dywanów. W XIX wieku były one bardzo popularne wśród włochatych i szlachetnych królów Europy.

Dla kogo

Angora Turecka jest rasą, która sprawdzi się w wielu różnych środowiskach. Sprawdzi się zarówno w rodzinie z dziećmi, jak i w pojedynkę lub jako jedyny kot w domu. Jest delikatnym i niewymagającym towarzyszem, który pięknie uzupełnia rodzinny dom.

Ciekawostki

Angora Turecka ma wiele ciekawych cech, które odróżniają ją innych kotów. Jest to jedna z niewielu ras o długich ogonach, a także jedna z jedynych ras, które nie tracą sierści.

Popularne imiona

Najpopularniejszymi imionami dla kota Angora Tureckiego są: Simba, Tigre, Luna, Nacho, Cleopatra, Kaya, Kiki, Chica, Nala, Lola, Maggie, Amy i Freya.

Czego nie może jeść

Koty Angora Tureckiej nie powinny jeść produktów pochodzenia zwierzęcego, surowych ryb, śledzi, warzyw i owoców, a także słodyczy. Unikaj także wszelkiego rodzaju pokarmu, który może zawierać duże ilości soli i tłuszczu, a także produktów niesprawdzonego pochodzenia.

Żywienie szczeniąt

Żywienie szczeniąt Angory Tureckiej powinno polegać na stosowaniu diety wysokiej jakości, która będzie bogata w białko i składniki odżywcze. Jedzenie powinno być dostosowane do wieku szczenięcia i unikać produktów wysokokalorycznych. Unikaj spożywania produktów, które mogą działać drażniąco na układ pokarmowy szczenięcia.