Abisyński

.

Opis rasy

Kot Abisyński jest piękną i zwinnym kotem o zgrabnej, długiej sylwetce i eleganckim wyglądzie. Posiada krótką, gładką, jedwabistą sierść w kolorze różnych odcieni brązu, czarne paski na głowie i okolicach oczu, a także biały brzeg na boku twarzy. Uszy są wysoce wygięte, a głowa jest mała i lekko wygięta.

Wygląd

Kot Abisyński ma długą, smukłą sylwetkę z krótką, jedwabistą sierścią. Charakterystyczne dla tej rasy są brązowe pręgi na głowie i okolicach oczu, a także biały brzeg na boku twarzy. Posiada małą głowę z wysoce wygiętymi uszami.

Zachowanie i charakter

Kot Abisyński jest bardzo towarzyskim i aktywnym zwierzęciem. Jest przyjacielski, łagodny i żywy. Uwielbia bawić się w domu, szczególnie na wysokości, takiej jak parapety i szafki, oraz uwielbia chodzić na spacery poza domem. Uwielbia ludzi i lubi jedynie małe ilości samotności.

Pielęgnacja

Koty Abisyńskie wymagają regularnego czesania i czyszczenia. Ponieważ ich sierść jest bardzo delikatna, zalecane jest delikatne szczotkowanie. Wskazane jest również regularne kąpanie, szczególnie jeśli sierść jest bardzo długa.

Ile żyje i na co choruje

Kot Abisyński jest zdrowym kotem, żyjącym średnio od 12 do 14 lat, choć niektóre dożywają wieku 18. Koty te są podatne na choroby uszu i infekcje oczu. Mają również predyspozycje do występowania chorób związanych z układem moczowym.

Szczeniaki i hodowla

Koty Abisyńskie są bardzo inteligentne i polecane są do hodowli. Szczeniaki tej rasy są szczególnie wymagające i wymagają starannej opieki i odpowiedniej opieki weterynaryjnej.

Cena

Cena kotów Abisyńskich jest zróżnicowana i zależy od lokalizacji, rasy i cech szczególnych. Koty te mogą kosztować od 500 do 1500 dolarów.

Historia rasy

Koty Abisyńskie są starsze od innych ras i pochodzą z Egiptu. Były używane przez starożytnych Egipcjan do polowaania na szczury i inne szkodniki oraz do przewożenia papirusu.

Dla kogo?

Kot Abisyński jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą mieć bardzo towarzyskiego kota, który jest zarówno czysty, jak i łatwy w pielęgnacji.

Ciekawostki

Koty Abisyńskie są znane z ich inteligentnego zachowania i lubią samodzielnie poznawać otoczenie. Zwykle ma się wrażenie, że są lepiej wykształconymi od innych kotów.

Popularne imiona

Niektóre popularne imiona dla kota Abisyńskiego to Simba, Nala, Pumbaa, Mufasa, Zazu, Kopa, Rafiki i Sarabi.

Czego nie może jeść

Koty Abisyńskie powinny unikać żywności zawierającej laktozę, cukier i nadmierne ilości tłuszczu. Nie powinny także jeść produktów mlecznych i sztucznych dodatków.

Żywienie szczeniąt

Szczeniaki kota Abisyńskiego powinny być karmione często, najlepiej kilka mniejszych posiłków dziennie. Najlepiej jest zapewnić szczeniakowi specjalnie zbilansowane pożywienie weterynaryjne, a także zapewnić mu dostęp do świeżej wody.