Kuc Walijski górski

Opis rasy

Kuc Walijski górski to umiarkowanie duża rasa kuców. U wierzchowców tej rasy masa ciała wynosi zazwyczaj od 350 do 400 kg. Kuc Walijski górski jest bardzo aktywny, silny i zwinny, dzięki czemu doskonale nadaje się do uprawiania dowolnych dyscyplin jeździeckich.

Wygląd

Kuc Walijski górski ma grzywkę i włosy w aksamitnym i falistym wyglądzie. Kufy także są faliste. Ich mało charakterystyczne oczy są szeroko otwarte i dłuższe niż u innych ras koni. Dzięki temu koń ma bardzo inteligentny wyraz twarzy. Ich kły są duże i wydłużone.

Zachowanie i charakter

Kuc Walijski górski ma zazwyczaj spokojny i miły charakter. Są bardzo mądre i posłuszne wobec jeźdźca. Lubią się bawić i szybko się uczą. Są bardzo wytrzymałe i mogą wykonywać szereg różnych aktywności.

Pielęgnacja

Kuc Walijski górski wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Muszą mieć dostęp do czystej wody pitnej i świeżego pożywienia. Muszą być często czesane, a ich skóra i grzywa należy od czasu do czasu szczotkować. Skrócenie kopyt musi być przeprowadzane regularnie.

Ile żyje i na co choruje

Kuc Walijski górski zazwyczaj żyje od 15 do 20 lat. Ich krótka szyja może prowadzić do problemów z oddychaniem, a także do problemów ze stawami. Należy pamiętać o regularnych kontrolach lekarskich dla tej rasy.

Źrebię i hodowla

Konie Walijskie górskie rodzą się zazwyczaj z długim i wąskim pyskiem. Mogą one powodować problemy przy ssaniu, dlatego źrebię tej rasy musi otrzymywać szczególną pielęgnację i opiekę. Są one bardzo podatne na choroby i powinny być utrzymywane w stosunkowo suchym otoczeniu.

Cena

Konie Walijskie górskie są jednymi z najdroższych ras koni. Średnia cena zakupu to około 1000-2000€. Ceny zakupu mogą się różnić w zależności od chorób, wieku, doświadczenia jeździeckiego i historii reprodukcyjnej kuca.

Historia rasy

Kuc Walijski górski pochodzi z Walii. Są to jedne z najstarszych koni w Europie. Pierwotnie służyły do pracy w gospodarstwie, a także w wojsku. Są one szeroko stosowane w sportach jeździeckich.

Dla kogo

Konie Walijskie górskie są idealne dla doświadczonych jeźdźców, którzy szukają silnego konia z dużą siłą w ruchu i wytrzymałością. Zaawansowani jeźdźcy mogą łatwo osiągnąć wyższy poziom umiejętności. Kuc Walijski górski jest także idealnym wyborem dla początkujących jeźdźców.

Ciekawostki

Kuc Walijski górski jest znany ze swojego temperamentu i posłuszeństwa. Od strony fizycznej, są one bardzo aktywne i zwinne z dużym wyczuciem. Z dużą ilością tkanki tłuszczowej w ciele, są w stanie pozostać wytrzymałymi w trudnych warunkach.

Popularne imiona

Popularne imiona dla kuców Walijskich górskich to Błękitny, Merida, Misty, Dai, Spot, Spice, Danny, Gizmo i Pogo.

Czego nie może jeść

Konie Walijskie górskie nie powinny jeść czekolady, orzechów, ziemniaków, jajek, grzybów, mleka i żywności sztucznie zwiększającej wagę. Konie tej rasy nie powinny być karmione żadnym przejedzonym jedzeniem.

Żywienie źrebięta

Źrebięta tej rasy powinny być karmione świeżymi owocami i warzywami, takimi jak marchew, jabłko i burak. Żywność wysokobiałkowa, bogata w witaminy i składniki mineralne, jest także niezbędna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju.