Konie tarantowate

Opis rasy

Konie Tarantowate (ang. Taranta Horse) pochodzą z włoskiego regionu Apulii, są jedną z najstarszych ras koni na świecie i od ponad 2000 lat są szeroko hodowane w regionie południowych Włoch. Są znane z bezwzględnego zaparcia i niezwykłej odporności, to dlatego są często wykorzystywane w wojskowych koniach treningowych.

Wygląd

Konie Tarantowate są zazwyczaj niskie i zwinne, zazwyczaj mają krótką szyję i smukłe, sięgające do przednich nóg. Mogą mieć wiele odcieni sierści, w tym białą, szary, czerwoną, brunatną lub czarną sierść.

Zachowanie i charakter

Konie Tarantowate są bardzo przyjazne i łatwe w prowadzeniu. Ponadto są pocieszne, dociekliwe i wierne, co czyni je doskonałymi zwierzętami do pracy z dziećmi.

Pielęgnacja

Konie Tarantowate wymagają regularnej pielęgnacji, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Muszą być regularnie strzyżone, wyczesane i przeczesane, aby ich sierść była lśniąca i zdrowa. Konie powinny być także regularnie kąpane, aby pomóc zapobiec chorobom skóry.

Ile żyje i na co choruje

Konie Tarantowate żyją około 20-25 lat. Mogą chorować na wiele schorzeń, w tym choroby skóry, choroby serca, uszkodzenia stawów i stanów zapalnych.

Źrebię i hodowla

Średniej wielkości źrebię Tarantowate może ważyć od 300 do 350 funtów, gdy ukończy sześć miesięcy. Te konie są uważane za łatwe w hodowli, a źrebięta szybko zyskują moc i zaczynają chodzić.

Cena

Ceny koni Tarantowatych zależą od wielu czynników, w tym zdrowia, wieku, rasy, rodzaju treningu itp. Cena zaczyna się od 10 000 USD i może sięgać nawet 50 000 USD.

Historia rasy

Konie Tarantowate są hodowane od czasów starożytnych, a ich pochodzenie sięga włoskiego regionu Apulii. Dzikie konie tego typu były hodowane na terenie Włoch od starożytności, a ich popularność wzrosła u schyłku 17 wieku.

Dla kogo

Konie Tarantowate są doskonałymi towarzyszami dla wszystkich grup wiekowych. Można je łatwo trenować, są przyjazne i posłuszne, a także dość łatwe w hodowli. Są idealnym wyborem dla początkujących właścicieli koni.

Ciekawostki

Konie Tarantowate są zazwyczaj niskie, zazwyczaj nie większe niż 14,2 stóp w kłębie. Są znane z niezwykłego zaparcia, odwagi i wytrzymałości.

Popularne imiona

Popularne imiona dla koni Tarantowatych to Cassandra, Apollo, Athena, Zeus, Ares, Perseus, Athena i Coronis.

Czego nie może jeść

Konie Tarantowate nie powinny jeść surowych produktów mlecznych, cukru, mąki, fast foodów lub słodyczy.

Żywienie źrebięta

Żywienie źrebiąt zależy od wieku, wielkości, wagi i wymagań żywieniowych. Źrebięta młodsze niż cztery miesiące powinny otrzymywać dużo paszy zawierającej niezbędne makroelementy i witaminy potrzebne do prawidłowego wzrostu.