Konie haflinger

.

Opis rasy

Konie Haflinger to jedna z najbardziej uznanych i szanowanych koni w Europie. Wchodzą one w skład grupy koni zwanych 'koniami z Tyrolu’. Są to konie, które pochodzą z południowej Austrii, gdzie zostały zaczęte hodowla od XVI wieku. Charakteryzuje je wyjątkowy temperament, wielka siła i wdzięk. Dzięki ich wszechstronności są one bardzo cenione przez jeźdźców na całym świecie.

Wygląd

Charakterystycznym wyglądem koni haflingers jest przede wszystkim mała głowa i kształtne, mocno zarysowane muskuły. Ich łysiny są najczęściej jasne, zazwyczaj kremowy lub płowy odcień. Zazwyczaj mają one bujną grzywę i ogon. Rasa ta mało traci włosy w porównaniu z innymi rodzajami koni. Mimo że są nieco mniejsze niż inne konie, mogą ważyć do 690kg i mieć wysokość ponad 145 cm.

Zachowanie i charakter

Haflingery są bardzo inteligentnymi koniem. Są one bardzo posłuszne i łatwo przystosowują się do nowych sytuacji. Są one uważane za doskonałych partnerów do jazdy dla doświadczonych jeźdźców oraz do pracy z dziećmi. Są one zawsze pełne energii i ogromnego zapału, co sprawia, że są one wyjątkowo wdzięcznymi towarzyszami jazdy.

Pielęgnacja

Dbanie o haflingera jest dość proste i nie zajmuje dużo czasu. Ważne jest, aby utrzymywać jego sierść w czystości i używać właściwych szamponów i balsamów. Należy również upewnić się, że konie mają dostęp do świeżej wody i wystarczającej ilości paszy. Ważne jest również, aby regularnie wykonywać badania weterynaryjne, aby upewnić się, że konie nie cierpią z powodu żadnych chorób.

Ile żyje i na co choruje

Haflingery zazwyczaj żyją około 20-30 lat. Są one podatne na wiele chorób, w tym kolki, odmiedniczkowe zapalenie nerek i choroby końskiego układu odpornościowego. Ważne jest, aby regularnie je kontrolować i szczepić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.

Źrebię i hodowla

Haflinger Źrebię urodzą się w wysokości 11–12 stóp i ważą do 100 kg. Są one uważane za bardzo inteligentne, łatwe w szkoleniu i bardzo uczuciowe. Hodowla jest bardzo trudna i wymagająca, ale może być bardzo satysfakcjonująca. Konie te są często hodowane dla wyścigów, skoków przez przeszkody i wystaw.

Cena

Haflingery są dość drogie, zaczynając od około 7 000 – 15 000 dolarów. Cena zazwyczaj zależy od wieku, wyglądu i doświadczeń.

Historia rasy

Konie haflingers pochodzą z południowej Austrii, gdzie zostały zaczęte hodowla od XVI wieku. Rasa ta jest bardzo ceniona jako rodzaj konia wierzchowego i do dziś jest w wielu krajach bardzo ceniona.

Dla kogo

Konie haflinger są doskonałym partnerem do jazdy przez doświadczonych jeźdźców, jak również do pracy z dziećmi i osobami o mniejszych umiejętnościach jeździeckich.

Ciekawostki

Konie haflinger najwyraźniej mają talent do wykonywania wielu różnych akrobatycznych sztuczek. W Austrii, oficjalnych mistrzostwach w wykonywaniu akrobatycznych trików, konie haflinger są szczególnie cenione.

Popularne imiona

Najpopularniejszymi imionami koni haflingers są: Lady, Zoe, Anna, Nick, Max, Mia, Lilly, Toby, Leo i Molly.

Czego nie może jeść

Konie haflinger powinny być karmione słomą, paszą zbożową, ziołami i liśćmi. Nie powinny jeść surowych ziemniaków, czekolady, cebuli, gruszek, truskawek i słodyczy.

Żywienie Źrebiąt

Młode Haflinger są często karmione słomą, sianem, słodkim zbożem, trawą skarmianą, a także witaminami i minerałami w postaci paszy dla koni. Ważne jest, aby źrebięta były właściwie odżywiane, aby zapewnić im zdrowy rozwój.