Koń turkmeński


Opis rasy

Koń turkmeński jest rasą, która powstała w południowo-wschodniej Turcji i jest uważana za jedną z najstarszych ras koni na świecie. Od wieków służy głównie jako wierzchowiec wojskowy i może wytrzymać dużo wysiłku. Jest to klasycznie umięśnione koń, ze strukturą szkieletu, która jest mocna i umięśniona pośrodku. Rasa charakteryzuje się swoim drapieżnym wyglądem z dużymi uszami, skośnymi oczami i wydłużonymi szyjami.

Wygląd

Koń turkmeński jest większy niż większość koni rasy, osiągający wysokość nawet do 168 cm. Ma krótką twarz, wąskie oczy i wczesnie zebrane uszy. Charakteryzuje go silnie umięśniona szyja. Płwieka i szyja są zwykle zadbane i aksamitne. Koń turkmeński jest zwykle czarny lub brązowy, ale beże, szarości i kasztanowe odcienie są również spotykane.

Zachowanie i charakter

Koń turkmeński jest bardzo inteligentny i wesoły. Są to konie, które są mocno uzależnione od człowieka i dostosowują się do tego, jak są traktowane. Mają wiele energii i mogą być trudnymi koni do kontrolowania. Ich charakter jest niezwykle lojalny, a niektóre są nawet uważane za odważne i sprytne.

Pielęgnacja

Koń turkmeński wymaga regularnej pielęgnacji, w tym czesania, mycia, kąpieli i szczotkowania. Płaszcz powinien być zawsze ustalony i utrzymywany, a gruczoły płucne powinny być czyste i dodatkowo nawilżone. Konie te należy również regularnie szczepić przeciwko wirusom, pasożytom i chorobom.

Ile żyje i na co choruje

Koń turkmeński zwykle żyje od Piętnastu do Dwudziestu pięciu lat. Chociaż są to zdrowe konie, są one narażone na choroby, takie jak rabia, choroba dżuma, kolka, przeziębienia, wścieklizna i ospa wietrzna.

Źrebię i hodowla

Źrebaki turkmeńskie są bardzo silne i mają tendencję do nadmiernego ruchu. Należy zapewnić im regularne ćwiczenia, szczególnie jeśli chce się, by źrebaki były dobrze wyuczone. Chodzenie i bieganie na wolnej łące jest uważane za najlepsze ćwiczenie dla młodych koni. Źrebaki powinny być chronione przed pasożytami i zagrożeniami zdrowotnymi.

Cena

Cena dorosłego turkmeńskiego konia rasy waha się od 2500 USD do 8000 USD. Źrebaki można kupić już za około 1000 USD.

Historia Rasy

Koń turkmeński jest jedną z najstarszych ras koni na świecie. Rasa powstała w południowo-wschodniej Turcji w XV wieku. Przez wieki konie te były używane jako wierzchowce wojskowe i do ciężkich prac. Obecnie rasa jest znana na całym świecie jako doskonały wojskowy koń.

Dla kogo jest koń turkmeński

Koń turkmeński jest idealny dla miłośników jazdy konnej, którzy szukają silnego, odważnego i wytrzymałego wyścigu. Są to również doskonałe konie wykorzystywane w westernie, jazdy i konkursach skokowych. Koń turkmeński jest idealny dla doświadczonych jeźdźców, którzy uwielbiają wyzwania.

Ciekawostki

Koń turkmeński jest znany z jego odwagi i odporności. W latach 50. koń turkmeński został wybrany przez amerykańskich astronautów do badań przestrzennych ze względu na jego wytrzymałość i wytrzymałość. Konie są również bardzo odporne na trudne warunki pogodowe.

Popularne imiona

Popularne imiona dla koni turkmeńskich to Ayla, Beka, Cemre, Delal, Emir, Fazil, Gül, Hurşit, Ilkay, Jelal, Kafur, Laçin, Mihri, Necmi, Onur, Pervin, Qamar, Rahat, Serhat, Taylan, Umit, Vural, Yarasa, Zeydan.

Czego nie może jeść

Konie nie powinny jeść produktów mącznych, owoców cytrusowych, surowych ziemniaków i warzyw, a także ziaren zbóż, które są źle ugotowane lub zepsute. Konie powinny unikać trucizn, takich jak bluszcz, czosnek, cebula, grzyby i kukurydza.

Żywienie źrebięcia

Siano jest głównym składnikiem żywności dla źrebiąt. Inne podstawowe składniki to ocet jabłkowy, oleje roślinne, słonecznik, jęczmień, mieszanki witamin i mineralnych, oraz mieszanka paszowa. Źrebaki powinny otrzymywać witaminy, minerały i pasze w postaci twardej, aby zapewnić im odpowiednią liczbę kalorii.